Počasí dnes0 °C, zítra0 °C
Úterý 24. prosince 2024  |  Svátek má Adam a Eva / Štědrý den
Bez reklam

Podmínku žádá žalobce pro policistu, prý mohl vyrábět výbušniny

Podmíněný trest a zákaz činnosti v ozbrojených složkách žádá státní zástupce pro pětatřicetiletého policistu z Tanvaldska, který je obžalován z nedovoleného ozbrojování. Podle spisu měl doma komponenty využitelné k výrobě zbraně hromadně účinné. Hrozí mu až pět let vězení, vinu odmítá a požaduje zproštění obžaloby. Rozsudek vynese soudkyně Okresního soudu v Jablonci 22. srpna.

Soud se případem zabývá podruhé. Při prvním verdiktu samosoudkyně dospěla k názoru, že se trestný čin nestal a případ postoupila do přestupkového řízení báňskému úřadu. Odvolací soud ale rozhodnutí zrušil a kauzu vrátil k došetření.

Podle obžaloby se policista, který je postaven mimo službu, doma pokoušel vyrábět zbraně hromadně účinné. Na základě svých poznatků Generální inspekce bezpečnostních sborů zasahovala inspekce v jeho bytě ve Velkých Hamrech v březnu 2013. Hasiči z panelového domu evakuovali 30 lidí a okolí domu bylo uzavřené. Inspekce se tehdy domnívala, že policista má doma pentrit, což je velmi silná výbušnina. To se nakonec nepotvrdilo.

Inspekce v bytě nalezla znehodnocené granáty, nefunkční rozbušky, chemikálie a další komponenty, které se dají zneužít k výrobě výbušnin. Doma měl policista odborné knihy, návody k výrobě výbušnin si stahoval také z internetu. Z chemikálií byl schopný vyrábět například takzvané primitivní dvousložkové výbušniny používané třeba při odstřelech v lomech.

Obžaloba se domnívá, že se mu některé nefunkční rozbušky podařilo zprovoznit. Vychází mimo jiné z videa, které měl policista uložené v počítači. Na záznamu bylo patrné, že něco v lese odpaluje a soudní znalec se domníval, že jde o tělo obranného granátu F-1 naplněné výbušnou směsí. Znalec obhajoby s tím nesouhlasil. Uvedl, že šlo jen o zábavní pyrotechniku, účinek výbuchu granátu by byl diametrálně odlišný.

Soud si kvůli velkým rozporům v posudcích nechal vypracovat další dva. Český ústav pro zkoušení zbraní a střeliva se ke kauze vyjádřil jen v obecné rovině, do jak nebezpečné kategorie nalezené látky a další komponenty patří. Znalec Jiří Ekrt z Pyrotechnické služby Policie ČR dnes u soudu připustil, že teoreticky mohl obžalovaný vyrobit zbraň hromadně účinnou. Zdůraznil ale, že nebyly nalezené důkazy, že by se o to policista pokusil. Na videu natočený výbuch v lese přirovnal k pokusům dětí, které si něco zkouší s petardami. Příliš nebezpečné podle něj nebyly ani znehodnocené rozbušky. Sice je bylo možné zprovoznit, při výbuchu by ale maximálně zranily osobu, jež by s nimi manipulovala.

Státní zástupce se přesto nadále domnívá, že policista se pokoušel vyrobit zbraň hromadně účinnou a požaduje podmíněný trest se zkušební dobou na 18 měsíců a zákaz činnosti v ozbrojených složkách na dva až tři roky. Obhajoba považuje obžalobu za nedůvodnou. Zdůrazňuje, že policista nikoho neohrožoval a komponenty nezískával nijak nezákonně.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky zbraň, Jablonec, výroba, výbuch, GIBS, Pyrotechnická služba, Velké Hamry

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Podmínku žádá žalobce pro policistu, prý mohl vyrábět výbušniny  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.