Počasí dnes0 °C, zítra5 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Česká fenka Cama bude pomáhat v boji proti masivnímu vybíjení slonů v Africe

Ve Střední Africe jsou kvůli svým klům ročně zabity tisíce slonů. Alarmující čísla nenechávají chladnou ani ZOO Liberec, která se společně s dalšími organizacemi a jednotlivci pustila do boje s pašeráky. Výsledek? Do centra černého obchodu se slonovinou se poprvé v historii vydá speciálně vycvičený český pes.

Vyčenichat ukryté drogy, tabák, bomby, zbraně a třeba i pašovanou slonovinu dokáží jedinečně vycvičení psi. Poprvé v historii vyjede na misi k záchraně masivního vybíjení slonů do Republiky Kongo český pes - fenka Cama. Z Česka odletí do hlavního města Brazzaville vzdáleného přes 6 tisíc kilometrů vzdušnou čarou 15. února, a to se svojí cvičitelkou Hanou Böhme z České Lípy.

Dvouletou fenku belgického ovčáka Camu Sony Black čeká na černém kontinentě nelehký úkol. Celníkům v Brazzaville bude pomáhat vyhledávat slonovinu, zachraňovat jedinečné šupinaté savce luskouny, gorily a vyhledávat maso tamní divoké zvěře, takzvaný bushmeat, se kterým se rozsáhle obchoduje a pašuje se i do Evropy. Pes totiž rozezná až 19 pachů. Cama má za sebou měsíce každodenního výcviku a v Africe ji čeká ještě další měsíc a půl tréninku se svou cvičitelkou.

„Je to první pes, co od nás do Afriky letí. Musí letět, protože je prostě nejlepší. Oproti ostatním plemenům vyniká akčností, je temperamentní a zdravá. Odolá extrémním africkým podmínkám. Vyžaduje dril a hlavně ji baví vyhledávání na rozdíl od obrany. Aby ne, na letišti ji čeká prohledat až 120 zavazadel u jediného letadla,“ vysvětluje Hana Böhme. Zároveň ale o své svěřenkyni mluví s mírným smutkem v hlase. Vychovávala ji od štěněte a fenka v Africe zůstane.

Do projektu záchrany divoké africké přírody se zapojily zoologické zahrady jako ZOO Liberec, která podporuje mnoho mezinárodních aktivit. Přispívá prostřednictvím tzv. „Fondu in-situ“ finančně i materiálně. Pro fenku Camu a její cvičitelku poskytla hlavně takzvané pachové konzervy tvořené zejména odřezky sloních klů či srsti a šupin exotických zvířat. Bez vzorků pachů slonoviny, šimpanzů, papoušků či hadů by totiž nebylo možné psa k důležitému úkolu vycvičit.

„Pevně věřím, že Cama bude úspěšná. Podporujeme využití psů k ochraně biodiverzity. Vždyť pytláci ročně zabijí až na pětatřicet tisíc slonů. Pomáhat psovodům s výcvikem psů a realizovat operace k odhalování pašované slonoviny, mrtvých i živých ohrožených zvířat a zbraní je proto velmi důležité,“ míní ředitel nejstarší české zoologické zahrady David Nejedlo.

Zoo Liberec navíc dlouhodobě spolupracuje s Výcvikovým zařízením služební kynologie Celní správy České republiky v Heřmanicích, kterému rovněž poskytuje pachové konzervy a podílí se spolu s nadačním fondem Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) na získání finančních, lidských i materiálních prostředků pro projekt Save - Elephants ve střední Africe. Výcvik služebních psů i zapůjčení českých kynologů pro výcvik tamních psovodů je jedním ze záchranných plánů právě tohoto projektu.

„Nadační fond CCBC propojuje dobrovolnou činnost organizací, projektů i jednotlivců, kteří mají za cíl ochránit divokou přírodu a zvířata. V současnosti je ve fondu 11 spolků, které působí na 4 kontinentech. Členy jsou na příklad jak liberecká ZOO, tak právě i spolek Save-Elephants,“ vysvětluje vazby ředitelka Nadačního fondu CCBC Praha Kristýna Nováková.

V Africe rozjela ojedinělou akci, jejímž cílem je zlepšit boj s pytláky a pašeráky vzácných zvířat, registrovaná organizace Save-Elephants, z.s. v čele s českých ochráncem přírody Arthurem F. Sniegonem z Třince. Psi a psovodi vyhledávající slonovinu jsou podle něj jednou z důležitých cest k záchraně největších suchozemských savců. Ve většině zemí Afriky nejsou zatím psi využíváni, a to i přesto, že právě pašování zbraní a chráněných živočichů nebo jejich částí představuje na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činnost.

Napsal Jan Vrabec

Štítky pes, Afrika, Střední Afrika, Zoologická zahrada Liberec, zoologická zahrada, projekt, zbraň, Brazzaville, Sony, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Česká fenka Cama bude pomáhat v boji proti masivnímu vybíjení slonů v Africe  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.