Počasí dnes0 °C, zítra5 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Díra na Perštýně nemusí být ostudou, říká architekt

Díra na Perštýně. Není snad Liberečana, který by ji neznal. Její netradiční využití popisuje ve své studii Josef Trakal, student fakulty umění a architektury v Liberci. Z ostudy města by rád udělal chloubu a český unikát v dobrém slova smyslu. Více popisuje ve své studii samotný student.

Své myšlenky a sny jsem zobrazil a převedl na jednu historickou stavbu, která se spolu s dalšími, jako je Rhódský kolos, nebo mausoleum v Halikarnassu, Egyptské pyramidy, Diova socha, Artemidin chrám v Efesu a maják na ostrově Faru, zařazuje mezi sedm divů světa. Jelikož mě historie zajímá a zajímala, vybral jsem si pro svou práci právě zahrady královny Semiramis.

Zaujalo mě i to, že se pokoušelo rekonstruovat tuto historickou stavbu, ale na renovaci nebylo dostatek finančních prostředků a tak se práce přerušily, proto jsem chtěl přenést alespoň část babylonské historie blíže k naší krajině. Dále mám rád exotiku, moře, palmy, atd….proto jsem se rozhodl spojit tyto dvě představy v jednu a vytvořit exotickou stavbu, která oživí město Liberec.

Pro svou ideu jsem si vybral lokalitu Perštýn, která byla před několika lety upravována pro výstavbu nákupní galerie, ovšem od toho město Liberec upustilo a zůstal na místě z pohledu z Fugnerovy ulice jen kráter, který místo pouze hyzdí a nebudí dobrý dojem ani v očích turistů.

Zahrady jsem řešil jako stupňovitou stavbu, která má po vstoupení na místo přikázaný směr chůze. Stavba je navržena tak, aby svým vzhledem a rázem zapadla do okolí a vzdáleně připomínala mohutnost staveb jako je nákupní centrum Fórum a Delta. Zahrady jsou rozděleny do několika etáží.

Každé patro má svůj účel

První Etáž: je třešňová zóna. Jedná se o odrůdu stromu třešeň s názvem Sakura, která svojí barevností, svěžestí a lehkostí vytvořila příjemný dojem hned na začátku cesty.

Ve druhém patře se nachází zóna sukulentů a kaktusů, které mají za úkol do města přivézt, trochu té exotiky a připomenout člověku například jeho dovolenou poušť.

Ve třetím patře je opět květová zóna, která je vytvořena keřem Kdoulovec. Červeň kvítků tohoto keře, rozzáří tváře naštvaných lidí čekajících například na autobus MHD. A dále umělých okrasných a ozdobných pařezů. Které mají za úkol vytvořit jakési přírodní sousoší.

Čtvrté patro je věnováno našincům, a to borovicím. Zde se nachází klidová zóna, lavičky s jezírkem, které je plné rozkvetlých lotosů. Nachází se zde i zóna odpočívací kde je možné si na plácku trávy, tzv. ,,ustlat,, a trávit zde svůj volný čas, například čas k vyplnění pauzy mezi přednáškami.

Posledním výškovým bodem je vystoupání na rozhlednu, která umožní lidem rozhled po Liberci. Stavba je potažena tmavým dřevem, povrchově upraveným tak, aby odolal vlhkosti a vzdáleně připomínal exotický strom eben. Ovšem schody a zábradlí jsou dubové. Dub pro svou tvrdost a houževnatost. Kolem zahrad jsou vysázeny palmy, které do města exotiku zaručeně vtáhnou.

Celá stavba tzv. plave na jezerní vodě, která může v létě sloužit i jako jezírko na koupání, ovšem komu nevadí opět lotosy, kterými je jezírko porostlé. Vytvořením této stavby mi šlo hlavně o vytvoření určité klidové zóny v oblasti MHD, kde se mění denně velké množství lidí. Zároveň tak může sloužit jako park, který v Liberci určitě moc chybí. Místo kde můžete počkat na autobus, nebo se jen tak uklidnit a zarelaxovat. Zahrady zabírají plochu 45x40m. Myslím si, že při takovémto způsobu myšlení lokalita Perštýn funguje a určitě v Liberci takové místo schází.

Kdo je Josef Trakal?

V roce 2009 vystudoval Střední školu tvorby a designu nábytku v  Liberci, obor architektura a design interiéru. Při studiu absolvoval školní praxe v různých projektových studiích i studiích designu. Od 3. ročníku na střední škole byl studentem ateliéru libereckého architekta Ing. arch. Vojtěcha Šruta. V roce 2009 ho přijali na obor Environmental design na Technické univerzitě v Liberci, kde tvoří v ateliéru pod vedením MgA. Leony Matějkové, prof. Dr. Ing. arch. Bořka Šípka, Doc. Mgr. Jaroslava Brabce a Ing. Andrey Ondrejové. Absolvoval ateliér konceptuálního, produktového, grafického designu a fotoumění. Nejvíce se zajímám o interiérový design, kterému se věnuje několik let. Zabývá se především návrhy a realizacemi soukromých, příležitostně i komerčních interiérů.

Napsala redakce

Jak využít díru na Perštýně?

Čtvrtek, 4. července 2013, 15:38

Díra na Perštýně
Díra na Perštýně

Štítky Liberec, perštýn, díra, Josef Trakal, ateliér, design, architektura, architekt, umění, jezírko, Semiramis, Jaroslav Brabec, Bořek Šípek, Efez

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Díra na Perštýně nemusí být ostudou, říká architekt  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.