Vzpomínkový koncert obětem neonacismu po roce 1989 se koná v sobotu v libereckém klubu Azyl. Ne náhodou zahraje pět kapel 18. ledna. Toho dne před šesti lety došlo k vraždě v Příbrami, kdy byl smrtelně pobodán osmnáctiletý Jan Kučera. Koncert bude vzpomínkou jak na něj, tak i na další více než dvě desítky zmařených lidských životů.
Akce začíná ve 20.30 a večer odstartují liberečtí screamo – post hardcoreoví Underground Theatre. Po nich nastoupí se svým metalcorem Morrow, naváží trashcoreoví Stolen Lives, street punk v podání Zlé Krve a celou akci zakončí domácí post hardcore Drom.
„Je nám smutno, když vidíme, jak se anticigánismus a jiné formy rasismu a xenofobie stávají normou. Když lidé elitou obraní o své jistoty, obrací svůj hněv k těm, co mají ještě méně a nikoliv k těm, co je obrali. Když moji vrstevníci, kteří v životě nic nedokázali, mají pocit nadřazenosti nad těmi, jenž tuto šanci nikdy ani nedostanou. Na pesimismus už je ale pozdě. Je na čase s tím něco udělat a zároveň si připomenout ty, které tahle společenská rakovina zahubila,“ zvou právě liberečtí Drom na sobotní koncert.
Čtěte také: Do Liberce míří ultrapravicoví Sons of Bohemia
Ten je svou dramaturgií rozmanitý. „Kapely na tento večer jsou záměrně vybrány z různých stylů, abychom opět ukázali, že v důležitých věcech se dokážeme spojit a že pro fašisty a neonacisty není v naší společnosti místo,“ vysvětluje jeden z pořadatelů akce.
Po roce 1989 jsou u nás evidovány více než dvě desítky obětí neonacistů, převážně Romů. Šestiletého chlapce útočník pořezal střepem a uškrtil, jiná skupinka v roce 1998 zahnala ve Vrchlabí do Labe Helenu Biháriovou, ta se v náhonu řeky utopila. Ve stejném roce parta opilých neonacistů zbyla Milana Lacka, toho pak nešťastnou náhodou přejelo auto. Jde ale i o vraždu sedmnáctiletého anarchisty Zdeňka Čepely. Toho v roce 1994 v Tanvaldu zavraždil neonacista z Hrádku nad Nisou Robert Kvěch několika bodnými ranami. A ubodán byl i příbramský antifašista Jan Kučera, kterého dvakrát bodl před jednou z příbramských hospod Jiří Fous. Kučera ztratil hodně krve a posléze v nemocnici zemřel.
Součástí koncertu bude i výstava Oběti neonacismu po roce 1989. Jde o přehled většiny tragických případů rasově či ideologicky motivovaných vražd, doplněný o stručnou historii neonacistického hnutí v Česku. Výstava se skládá celkem z 24 panelů, každý vypráví vlastní příběh.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.