Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce si v jabloneckém Kauflandu posvítili při únorové kontrole na mléčnou čokoládu Katy. Splnila pochutina, kterou distribuuje německý obchodní řetězec, to, co slíbila na obalu?
Nikoli. Aby mléčná čokoláda vůbec mohla být nazývána mléčnou, musí obsahovat alespoň 14 procent sušiny mléčné, tedy ve své podstatě mléčný tuk a laktózu. V případě čokolády Katy podíl těsně nedosahoval ani na zákonem stanovené minimum. Podle obalu přitom měla obsahovat 18 procent sušiny. Ze všech prodejen byla tedy stažena nevyhovující šarže.
„Podíváme-li se na historii záchytů u čokolád v Potravinách na pranýři, snadno lze zjistit, že v dané historii byl podobný problém zjištěn u tří čokolád - každá u jiného retailera. Vztaženo k obrovskému objemu prodávaných čokolád jde tedy o výjimečnou záležitost,“ hájí neúspěch výrobku tiskový mluvčí společnosti Michael Šperl.
A jak poznáme kvalitní čokoládu? Takové čokolády mohou být na obalu označeny slovy "extra", "vysoká jakost" a podobně. Jedná se o čokolády vyšší jakosti. U nich musí být na obale i informace o příslušných jakostních parametrech. Čokolády vyšší jakostí a výrobky z nich musí splňovat spoustu požadavků.
Například hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 43 procent celkové kakaové sušiny a nejméně 26 procent kakaového másla. Mléčná čokoláda musí obsahovat nejméně 30 procent celkové kakaové sušiny a nejméně 18 procent mléčné sušiny a nejméně 4,5 procenta mléčného tuku v mléčné sušině, získané ze zahuštěného nebo sušeného plnotučného mléka, polotučného nebo odstředěného mléka, smetany nebo zahuštěné, případně sušené smetany, másla nebo mléčného tuku.
Nedodržením výrobních postupů, nesprávným skladováním nebo při přepravě může dojít k vzniku vad čokolády. Asi nejznámější je „šedivění.” Taková čokoláda ztrácí lesk a je pokryta jemnou bělavou vrstvičkou. Může jít o cukerný výkvět, kdy na povrchu čokolády vykrystalizovaly krystalky cukru anebo tukový výkvět, kdy se na povrch vyloučí vrstvička kakaového másla.
Šedivění sice není zdraví nebezpečné, ale záleží na tom, zda výrobek není poškozen i jinak. Změna vůně či chutě by mohla signalizovat porušení zdravotní nezávadnosti. Čokoláda může například plesnivět, byla-li uložena například ve vlhkém prostředí. Další vadou čokolády je žluknutí. Kakaové máslo je sice stabilním tukem, ale žluknutí mohou způsobit některé další použité suroviny. V čokoládě se mohou vyskytnout i škůdci a to ve výrobě nebo v prodejně, ale také při delším skladování v domácnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.