Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč, řekl Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
Voda na Frýdlantsku bude v rámci kraje, pokud jde o velké firmy, nejlevnější. Severočeská vodárenská společnost zdražila pro příští rok krychlový metr vody o 3,9 procenta na 96,03 Kč. Ještě dražší vodu mají domácnosti na Semilsku zásobované Vodohospodářským sdružením Turnov. To zvýšilo vodné a stočné sice jen o 1,95 procenta, za krychlový metr ale lidé zaplatí 97,85 Kč.
FVS zdražila hlavně vodné. "Bohužel se nemůžeme vyhnout zdražování, za zvýšením vodného stojí především pokles odběru vody, nárůst odpisů za investice především do úpravny vody Frýdlant, nárůst mzdových prostředků a cena materiálů, tedy především chemikálií a surové vody. Ostatní položky, které tvoří cenu vodného, jako jsou ceny energie, provozní náklady, výrobní a správní režie, držíme na úrovni let minulých," vysvětlil Olyšar.
Průměrná čtyřčlenná rodina, která žije na Frýdlantsku, spotřebuje podle Olyšara ročně 146 krychlových metrů pitné vody, na vodném a stočném zaplatí o 483 korun víc. "Ceně vodného i stočného by výrazně prospělo, kdyby do regionu vrátila výrobu nějaká společnost, která by ke své činnosti využívala vodu. My jsme za posledních deset let přišli o odběratele z řad výrobních podniků, kteří tehdy odebírali více než 100.000 kubíků vody. To se na ceně vodného i stočného bohužel projevilo velmi negativně," dodal ředitel.
FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Klíčovou investicí FVS byla modernizace úpravny vody ve Frýdlantu, kde kvalita vody dlouhodobě nesplňovala hygienické limity. V průměru tam voda obsahovala v litru 54 miligramů dusičnanů, evropské normy dovolují jen 50 miligramů. Problém vyřešila linka reverzní osmózy za 15 milionů korun, jež dokázala množství dusičnanů snížit na průměrnou hodnotu 45 miligramů na litr vody.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.