Snížit daň z nemovitosti zpět na úroveň roku 2011 navrhuje lídr kandidátky Nového směru /NOS/, ekonom Petr Černý. Žádný jiný volební subjekt konec zbytečného daňového zatížení Liberečanů nenavrhuje. „Zcela reálný je pokles daně až o polovinu, tedy na úroveň zhruba před třemi lety,“ dodává kandidát na primátora.
Vyšší daně platí Liberečané od roku 2011. Město je tehdy zvedlo v souvislosti s globální recesí, pod tíhou dvoumiliardového dluhu a hrozících pokut za porušení dotačních podmínek z nejrůznějších míst. Zatímco tehdy využíval Liberec možnosti snížit zákonem stanovený koeficient 3,5 násobek sazby až o tři pásma, od roku 2012 platí všichni lidé v Liberci plnou sazbu, tedy tu, která se dříve týkala jen centra. Výjimkou zůstaly pouze Vratislavice, kde tamní zastupitelstvo prosadilo nižší koeficient 2,5. „Pro všechny ostatní to znamenalo významný průvan v peněženkách. Doplatili na to zejména občané v okrajových čtvrtích města,“ upozorňuje trojka kandidátky Nového směru, živnostník Tomáš Hnízdil.
Například v Karlově, Machníně, Bedřichovce nebo Kunraticích totiž do té doby lidé platí základní daň zvýšenou o koeficient 1,6, což je zhruba dvaapůlkrát více než v roce 2011. V Pilínkově, Ostašově, Kateřinkách, Karlinkách či Rudolfově byl koeficient určený sazbou 2,0. Lidé tam tedy dnes platí o 75 procent vyšší daň než původně. Ostatní lokality si pohoršily zhruba o 40 procent. Zvýšení sazeb přineslo do rozpočtu přitom navíc jen 50 milionů korun.
„Sám jsem tehdy pro zvýšení daně hlasoval, dnes je ale situace zcela jiná. Město by mělo aktuálně reagovat na příznivé změny v příjmech,“ vzkazuje Černý ostatním politickým subjektům, které se budou o víkendu ucházet o hlasy voličů. „Ekonomika ožívá. Je to vidět na vývoji jiných daňových příjmů, zejména příjmů z DPH, který představuje nejvýznamnější položku rozpočtu. Rostou i další daňové příjmy, a ty by 50 miliónový pokles příjmů z daně z nemovitosti zcela nahradily,“ upřesňuje s tím, že magistrát by měl hledat nejprve úspory u sebe a nikoli nedostatek financí řešit taháním peněz od občanů.
„Lidé peníze sami rádi ve městě utratí, když je nebude radnice tak vysávat,“ podotýká. Jednou z dalších oblastí pro úspory jsou podle Černého i různé dotační projekty na nepotřebné nebo neúčelné akce. „V souhrnu odčerpají spoluúčasti ze společného rozpočtu nehorázné částky. Je to stejné plýtvání, jako nakupovat nepotřebné zboží ve slevě,“ varuje.
PR text
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.