Způsob, jakým fungovala skupina pašující ve velkém textil z Číny, popsala dnes u soudu v Liberci Renata Šimáňková. Je jednou ze čtyř obžalovaných v případu rozsáhlého daňové úniku, podle obžaloby gang připravil stát o 59,4 milionu korun.
Skupina textil v letech 2010 až 2012 fingovaně prodávala do zahraničí, nezdaněné zboží za 297 milionů korun však skončilo v českých tržnicích, hlavně v Praze. Všem čtyřem obžalovaným hrozí za krácení daně až deset let vězení. Dnes skončí výslechy obžalovaných, líčení bude pokračovat v dubnu výpověďmi svědků.
Gang za dva roky dovezl 737 kontejnerů textilu. Když bylo zboží v Česku, nastrčená firma ho papírově přefakturovala na další nastrčenou společnost se sídlem na Slovensku nebo v Maďarsku. Díky tomu bylo zboží osvobozeno od DPH a neplatila se ani daň z příjmů. Fingované převody se prováděly nejprve přes společnost Envico, kterou vlastnila Šimáňková. Tvrdí, že nevěděla, kde zboží končilo. Jednala prý jen na pokyny Pavla Řiháka, který je také obžalován. Do obchodu s textilem se zapojila, neboť jí Řihák nabídl odměnu, když bude moci textil z Asie dovážet na její firmu, jež nevykonávala žádnou činnost. "Měla jsem se starat jen o papírovou stránku, vystavovat faktury," řekla Šimáňková.
Tvrdí, že zboží nikdy neviděla ani nejednala s odběrateli. Peníze od nich, od 30.000 do 140.000 eur (815.000 až 3,8 milionu Kč), přivážel Řihák v hotovosti. Po složení v bance je Šimáňková okamžitě přeposílala do Číny na účty firem spojených s Ťien Wangem, který je považován za strůjce nelegálního obchodování. Stíhán je jako uprchlý. Když se zhruba po roce na firmu Envico zaměřil finanční úřad, ve spolupráci s Řihákem ji Šimáňková převedla na takzvaného bílého koně, muže ze Slovenska. Obžalovaná tvrdí, že vše zajistil Řihák. Řekla, že firmy se chtěla zbavit hlavně kvůli tomu, že jí Řihák neplatil slíbené peníze a jí se podařilo sehnat jiné zaměstnání. S kontrolou finanční úřadu to podle ní nemělo nic společného.
Do obchodování s nezdaněným textilem ale byla zapojena i poté. Fingované vývozy se od druhé poloviny 2011 dělaly přes firmu Prenotax, jejím jednatelem byl David Röschenthaler, tehdejší přítel Šimánkové. I tato firma byla později převedena na bílého koně ze Slovenska a vznikla třetí společnost, Geltera. Jejím jednatelem se stal muž vypomáhající Šimánkové na jejím hospodářství ve Vlastiboři na Jablonecku.
Nasala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.