Počasí dnes5 °C, zítra4 °C
Pátek 15. listopadu 2024  |  Svátek má Leopold
Bez reklam

Odkaz Křišťálové noci: Zlo bývá pácháno vždy ve jménu dobra

Tolik významných politiků, zástupců židovských obcí, velvyslanectví a dalších institucí na jednom místě, kolik jich přijelo na pietní akt k 75. výročí Křišťálové noci, Liberec léta nezažil. Odkaz vypálení desítek židovských synagog nacisty v Německu a českém pohraničí, které tehdy spustilo pogrom židovských obyvatel a vyvrcholilo holocaustem, si v pátek 8. listopadu připomněli účastníci setkání dokonce postupně na několika místech města.

První část piety se odehrála v Památníku obětem šoa v Ruprechticích. Akce potom pokračovala v obřadní síni historické radnice a vrcholila v moderní synagoze, otevřené v roce 2000 na místě té, již nacisté před 75 lety do základů vypálili. Jako bonus si návštěvníci v podvečer vychutnali operu Giuseppe Verdiho Nabucco v Divadle F. X. Šaldy.

Vzpomínkového dne se vedle zástupců židovských obcí z celé republiky zúčastnili i předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch spolu s místopředsedou senátu Přemyslem Sobotkou. Přijel také premiér Jiří Rusnok. Pietu si nenechali ujít ani primátorka Liberce Martina Rosenbergová, její náměstci Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda, a za Liberecký kraj pak hejtman Martin Půta s náměstkyní Zuzanou Kocumovou a radním Petrem Tulpou. Současně dorazili zástupci z osmi velvyslanectví v čele s JE Gary Korenem, velvyslancem Státu Izrael. Bohoslužbu v synagoze sloužil vrchní zemský a pražský rabín Efraim Karol Sidon. V památníku také předzpíval modlitbu Kadiš. A mezi hosty byl i zakladatel a bývalý dlouholetý ředitel televize Nova Vladimír Železný.

„Jsem poprvé v Liberci, poprvé v památníku a zdejší synagoze, a jsem nadšen,“ svěřil se izraelský velvyslanec JE Gary Koren, který absolvoval celý program, včetně operního představení v divadle. Připomněl, že při vypalování židovské synagogy nikdo chrám nehasil. Hasiči tehdy pouze hlídali, aby oheň nepřeskočil na sousední domy.

Hosté vzpomínkového setkání nemluvili jen o nutnosti si Křišťálovou noc a následný Hitlerův zvrácený pokus o vyhlazení celého židovského národa neustále připomínat. Poukazovali především na současné projevy rasismu a extrémismu. Zamýšleli se přitom nad tím, kde se vůbec podobné zlo rodí a jakou úrodnou půdu potřebuje k tomu, aby narostlo do tak obludných rozměrů jako v roce 1938 a v následujícím období druhé světové války.

„Kolik památníků, připomínek, dokumentů či svědectví bylo uloženo do lidské paměti, a přesto se odkrývají hromadné hroby v Bosně, staré jen 20 let, vypouštějí se v roce 2013 jedovaté plyny na bezbranné, zabíjejí se lidé jen proto, že jsou lidmi na nesprávném místě v nesprávnou dobu, a také se pořádají pogromy na Romy. To vše má dva atributy: za prvé na jménech obětí vůbec nezáleží, jsou pro vykonavatele bezejmenné, a za druhé se ono zlo páchá vždy ve jménu dobra a svaté myšlenky,“ zdůraznil Michal Hron, předseda Židovské obce Liberec.

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová varovala před omylem, kterého bychom se mohli dopustit, kdybychom chápali události roku 1938 jako uzavřenou a neopakovatelnou historii, jež se nás už dnes netýká. „Berme ji jako součást nás samých,“ řekla primátorka. „Nebuďme lhostejní. Nepodílejme se na šíření zloby a nenávisti. Nezlehčujme nebezpečí rasové, národnostní, náboženské či sociální nenávisti. Pamatujme slov Václava Havla: Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu,“ dodala.

Neorenesanční synagoga v Liberci, postavená v roce 1899, stávala severně od radnice a divadla. Její věž, vysoká 39 metrů, byla nejvýše sahající věží ve městě a stavba samotná byla jednou z jeho dominant. Synagoga padla za oběť antisemitské hysterii, když ji liberečtí Němci za Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 vypálili.

„Dobový tisk například uvádí, že požár liberecké synagogy tehdy sledovaly tisíce německých obyvatel Liberce, kteří při tom jásali a provolávali protižidovská hesla. Na to nesmíme zapomínat, protože i tyto ostudné události patří k dějinám předválečných a poválečných česko-německých vztahů a měly by být pro nás i budoucí generace trvalým mementem,“ upozornil předseda senátu Milan Štěch.

Vzpomínkový den připravilo společně několik organizátorů – Liberecký kraj, statutární město Liberec, Federace židovských obcí ČR a Židovská obec Liberec. Jeho součástí se stala v synagoze také vernisáž výstavy fotografií a dokumentů, nazvané Zničené židovské památky severních Čech 1938 – 1989. Někdejší ředitelka Krajské vědecké knihovny Věra Vohlídalová vysvětlila, proč se od začátku stavby nové knihovny počítalo s tím, že její součástí bude i nová synagoga. Knihovna totiž vyrostla na místě Němci vypálené synagogy. Na vybudování této Stavby smíření, jak také bývá nazývána, přispělo vedle České republiky několik dalších zemí.

„Naší povinností, a nejen ústavních činitelů či komunálních politiků, je chránit naši svobodu a lidská práva, která byla v Evropě, kam opět patříme, v minulém století tak draze vykoupena. A stačí k tomu relativně málo - nebát se říci svůj názor a být připraven i třeba proti názorové většině si za ním stát. Je potřeba znovu a znovu mít toto na paměti a nepřipustit opakování situace, kdy pokojná a klidná většina společnosti se stane zajatcem militantního a na první pohled rozumného názoru, se všemi následky, které by taková situace mohla mít,“ poznamenal předseda Vlády České republiky Jiří Rusnok.

Místopředseda senátu Přemysl Sobotka připomněl, že Hitler a jeho lidé tehdy triumfovali s metodou drzosti zloděje, který pro zmatení davu křičí - chyťte zloděje! „U nás i v mnoha evropských zemích jsme dokonce často svědky toho, že naivita a slepota, která Evropu postihla v roce 1938, se mnohdy opakuje. Naše setkání chápu i jako projev odporu ke všem současným formám nesnášenlivosti a nenávisti vůči svobodomyslným lidem a základním principům demokracie,“ řekl.

Napsala Zuzana Minstrová

Štítky synagoga, Křišťálová noc, Liberec, židovská obec, Německo, Senát Parlamentu ČR, divadlo, Adolf Hitler, Milan Štěch, Přemysl Sobotka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Odkaz Křišťálové noci: Zlo bývá pácháno vždy ve jménu dobra  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.