Víte, co spojuje Holany na Českolipsku a Zásadu na Jablonecku? Jen tato dvě místa v Libereckém kraji se můžou pochlubit dovětkem městys, který byl před pár lety už téměř zapomenut. Označení, které jde nahradit také slovem „městečko,“ zrušili komunisté v roce 1950. Znovuobnovení přišlo teprve před pár lety.
Městys nebo-li městečko je obec významově a velikostně mezi vsí a městem. V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Na rozdíl od města zde bylo mnohem silněji zastoupeno zemědělství a sociální a profesní rozvrstvení nebylo tak výrazné. Alespoň tak nějak popisuje význam slova Wikipedie.
A čím jsou právě dvě zmíněná místa v Libereckém kraji významná? Holany pro svou příhodnou polohu byly tržním střediskem a prameny je nazývají městečkem, ačkoliv počet obyvatel nikdy mnoho nepřevyšoval půl tisíce. Jejich pokles ve vesnici nastal s úpadkem trhů po výstavbě nových silnic počátkem 19. století a roku 1863 jej dovršil požár.
Zásadu prohlásilo ministerstvo vnitra za městys v roce 1936. Tehdy měla obec zhruba 1600 obyvatel. Po zrušení statusu městys museli obyvatelé Zásady na navrácení čekat rovných sedmdesát let.
Označení „městečko“ se začalo objevovat už ve 14. století. Městečka byla rozlohou často velmi malá a na českém území jich během 14. století vzniklo velké množství. Zatímco v roce 1936 bylo na území ČSR 503 městysů, dnes je číslo o poznání nižší. Podle rozhodnutí sněmovny z roku 2006 je v České republice 108 takových městeček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.