Parta nadšenců ze spolku Dubáci pracuje na záchraně zchátralého Beranova hostince v osadě Trávníček na Českodubsku. Rozlehlé roubené stavení je ve velmi špatném stavu, z části bude třeba ho znovu postavit. V budoucnu by v něm mělo vzniknout místo k setkávání místních lidí, infocentrum s možností přespání a občerstvení a muzeum specifické místní lidové kultury. Členové spolku nyní objekt vyklízejí a v létě by měla začít rekonstrukce, řekl dnes předseda spolku Jan Havelka.
Provoz hostince sice skončil ve 20. letech minulého století, i poté byl ale dům částečně obývaný. Poslední majitel ho však využíval jen občas, jako chalupu. Práce na záchraně domu, jehož historie sahá nejméně do 16. století, začaly loni na podzim. Hlavně krovy byly v havarijním stavu a bylo třeba je vyztužit, podepřené jsou ale i stropy v přízemí. "Vyklízíme na půdě a bez výztuže bychom se tam báli chodit," přiznal Havelka. Z půdy už vynosili spousty harampádí včetně zemědělského náčiní, které se tam za léta nashromáždilo.
Při úklidu se podle Havelky podařilo najít několik zajímavých předmětů, které by v budoucnosti mohly obohatit interiér muzea. Třeba tesařskou stolici z 19. století na výrobu šindele, prvorepublikový lidový betlém, ozdobný pánský opasek, album starých fotografií či podobizny původních obyvatel hostince, Mařenky a Toníčka, kteří na počátku minulého století v mladém věku zemřeli na tuberkulózu. Objevit se podařilo i deskovou hru z doby Rakouska-Uherska nebo první republiky, jugoslávské časopisy pro ženy z roku 1922 či německy psanou učebnici matematiky z roku 1943.
V interiérech členové spolku objevili zajímavou květinovou výmalbu, na jejímž odhalení dnes pracovala Monika Veselá, která studuje restaurování nástěnné malby na univerzitě v Drážďanech. "Chtěli bychom zkusit alespoň část té výmalby zachránit, nejdřív jsme ji ale zdokumentovali," řekla mladá restaurátorka. Květinový motiv s převládající oranžovou barvou byl skryt pod dalšími vrstvami výmalby, které je nutné opatrně seškrábat. "Ta šablonová malba je vodou nerozpustná, pokusíme se část sejmout, celá se nám asi nepodaří, protože je v havarijním stavu," dodala Veselá.
Roubený hostinec v Trávníčku patří mezi tři Podjakubské roubenky, o jejichž záchranu spolek Dubáci usiluje. Dalšími jsou Jíslova rychta a Najmanova chalupa. Každá budova je zástupcem nějaké sociální skupiny - rychtář, hostinský, chudý rolník. "Domy jsou opuštěné a chátrají, ale díky tomu rovněž konzervované ve své čisté selské podobě z 18. až 19. století," řekl předseda spolku. Z hlediska lidové architektury i kultury je podle něj Českodubsko jedinečným a svébytným regionem. "Byl to takový český ostrov v německém moři," dodal Havelka.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.