Českolipští policisté bojují s mezinárodním gangem, který se pomalu stává postrachem firem v celé zemi. Gang se prostřednictvím fiktivního mailu České pošty snaží infikovat počítače takovým virem, který dovolí podvodníkům získat přístup do internetového bankovnictví. Firmy už podobným způsobem přišly o miliony korun.
„Ve středu kolem poledne zadrželi policisté na pobočce jednoho finančního ústavu v Liberci sedmatřicetiletého cizince, který se právě u přepážky pokoušel vybrat z účtu větší finanční částku. Jednalo se o několik stovek tisíc korun. K jeho zadržení došlo ještě před výběrem peněz,“ popsala mluvčí policie Ivana Baláková. Podle ní právě zadržený Polák patřil do organizovaného gangu, který působí po celé Evropě.
Polák se v bance pokusil vybrat část peněz, které skupiny vyvedla během středy z jedné z pražských firem. Nabouráním do internetového bankovnictví si podvodníci mohli přijít až na 3 320 000 korun.
Jak podvod ve většině případů probíhal? |
Podvodníci, kteří působí v České republice, založili fiktivní internetové stránky České pošty a vytypovaným firmám rozesílají podvodné emaily, které mají vyvolat zdání, že je svým zákazníkům odeslala skutečná Česká pošta. Informují je v nich o tom, že je jim Českou poštou dopravovaná zásilka, kterou jsou povinni vyzvednout v termínu s tím, že pokud lhůtu nedodrží, budou sankciováni. Obsahují ale i odkaz, který má příjemcům umožnit sledování zásilky. Právě kliknutím na tento odkaz se do počítače firmy nainstaluje vir. Ten má schopnost monitorovat aktivitu klávesnice, včetně vkládání znaků na ní, čímž umožňuje přečtení jakéhokoliv textu psaného na počítači, nevyjímaje přístupových informací k internetovému bankovnictví. Jakmile se k nim pachatelé dostanou, provedou převod finančních prostředků firmy na své účty. Závadný email lze rozpoznat podle adresy odesílatele, která zní následovně cpost@ceskaposta.net. Česká pošta tuto doménu neužívá. |
„Ačkoliv českolipští kriminalisté vydali bezprostředně po této finanční transakci pokyn k blokaci účtů, na které byly peníze převedeny, všechny finanční prostředky se jim zajistit nepodařilo. Důvodem je skutečnost, že tyto účty byly založeny v zahraničí a tamní banky na vydaný pokyn nedokázaly dostatečně rychle zareagovat,“ dodala policejní mluvčí.
Zadržený Polák byl jen posledním článkem řetězce, kterého gang využil jako „bílého koně.“ Jeho jediným úkolem bylo vybrat vyvedené peníze. Za to mu teď hrozí až čtyři roky za mřížemi.
Nejedná se přitom o jediný takový případ v Libereckém kraji. Už v září řešili Českolipští policisté událost, kdy podvodníci vyvedli z účtu jedné z místních firem 2 800 000 korun. „V tomto případě se blokací účtů, na které byla suma po dílčích částkách převedena, zdařilo téměř všechny peníze zajistit, a to především proto, že se blokace dotýkala účtů založených v České republice,“ dodala závěrem Ivana Baláková.
I v tomto případu figuroval „bílý kůň,“ který skončil v rukou policistů. Tím byl osmatřicetiletý Lotyš. Podobně jako jeho polský kolega se bude před soudem povídat z podílnictví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.