Aktuálně

Řidička na přechodu v Jablonci přehlédla chodkyni, těžce ji zranila více...

Tunel se po dlouhé opravě otevírá. Už příští rok ŘSD na průtahu chystá další omezení více...

Během víkendu se budou teploty držet nad nulou. Řidiče potrápí mlha více...

U Panské skály supermarket stavět nelze, ministerstvo potvrdilo zamítnutí výjimky více...

Příběhy domů: Vila před nacisty skrývala archiv vzniku KSČ

Autoři

Nenápadná vila v ulici Na Vyhlídce skrývá silný příběh. Na konci dvacátých let 20. století si ji nechali postavit manželé Hüningenovi, aktivní antifašisté. Ve třicátých letech se pak dům stal místem setkávání antifašistů a komunistické mládeže. Celou válku pak vila skrývala ve svých zdech dokumenty o vzniku KSČ.

Vilu v letech 1929-1930 postavila firma Burde a Richter z Chrastavy pro Edmunda a Hedwigu Hüningenovi. Jde o poslední dům směrem do ruprechtického lomu. Manželé byli aktivními antifašisty a zakládajícími členy německé sekce Komunistické strany Československa. Hüningena nacisté věznili, jeho žena působila v exilu ve Velké Británii.

Ve 30. letech se v domě setkávali antifašisté a členové komunistické mládeže. Hüningen nakonec před začátkem války do zdi domu ukryl dokumenty o vzniku německé sekce KSČ.  Ty zůstaly po celou válku neobjeveny, dům přitom, trochu paradoxně, využívala místní Hitlerjugend.

Dům je vyhlášenou kulturní památkou, není znehodnocen žádnými neodbornými zásahy, vypadá tak pravděpodobně prakticky stejně, jako před osmdesáti lety.

Více o této vile, ale i dalších libereckých památkách, najdete v knize Soupis nemovitých kulturních památek, 2. díl.

Tady vilu najdete

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky na, vyhlídce, příbehy, domů, dům, KSČ, vila, válka, Velká Británie, Hitlerjugend, Chrastava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.