Česko-sasko-polské příhraničí trápí krádeže automobilů a pašování drog. Přesně takový je závěr úterní schůzky na krajském úřadě, kde se jednalo o možnostech snížení kriminality. Například pašování drog je podle hejtmana začarovaným kruhem. Léky nakupují vietnamští výrobci v Polsku, tady pervitin uvaří a poté distribuují do Německa.
„Je například nutné omezit prodej léků s efedrinem v Polsku bez předpisu alespoň tak, jak je to u nás,“ řekl Martin Půta.
Schůzky se také zúčastnil státní zástupce Ivan Bernátek. Ten poznamenal, že je mezi pašeráky trendem převážení drog a cigaret vlakem. „Volný pohyb osob umožnil krádeže aut v Německu, jejich „úpravu“ v Česku a vývoz přes Polsko dále na Východ,“ dodal Bernátek. „Bohužel, nový výrok Ústavního soudu ztěžuje polici například prohlédnutí podezřelého automobilu, kradeného nebo ve kterém se třeba vozí drogy, takže jej lze prohledat až po nařízení soudu. To ohromně zdržuje získání důkazu a usvědčení pachatele,“ řekl.
Podle statistik jsou v České republice problémy především s Poláky a Vietnamci. Například Němců bylo v tuzemsku souzeno za poslední dva roky pouze pět.
Čím dál častěji se také v České republice ztrácí zemědělské stroje. „Na Frýdlantsku zmizely tři traktory a bagr. Jeden traktor jsme objevili až v Maďarsku, kam putoval na kamionu přes Polsko a Slovensko. Už je zase doma díky navigaci,“ přiblížil Bernátek.
Jedním z řešení by mohlo být zrychlení procesů. „Je nutné urychlit přípravná řízení a následné rozsudky, aby co nejdříve následoval trest. To pak pachatele nejvíce bolí,“ shrnul člen Saského zemského sněmu Stephan Meyer.
Obce v Libereckém kraji řešily v loňském roce u cizinců 128 přestupků a to většinou za rychlou jízdu nebo řízení bez platného řidičského oprávnění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.