Sestry Giulia a Monica Ferrari z Itálie, jejichž rodinné kořeny zasahují až do Liberce, opustily dráhu doktorek biologie a přeměnily svou zálibu v práci. Ručně vyrábějí krémy i léčivé masti. V České republice se touto kosmetikou pod názvem Rosa Selvatica (česky Divoká růže) můžete setkat jedině v Klubu příhodného okamžiku Kairos v Liberci. A právě zde si tento pátek 22. 11. od 17.00 si můžete přijít výrobky nejen vyzkoušet, ale také poslechnout si, jak se vlastně vyrábí.
Co tedy vedlo tyto dvě sestry k rozhodnutí sbírat bylinky, plody a květy a začít z nich vyrábět krémy, oleje a mastičky?
„Všechno pochází z našeho dětství a ze vztahu k zemi. Naše matka, která se narodila a vyrostla v Liberci, nás stále léčila bylinkami. My dcery jsme posunuly tuto vášeň ještě dál. Sbíraly jsme květy a rostliny u moře i na horách. Události v rodině, jako bylo úmrtí otce, nás dotlačily k tomu, abychom zkusily svoji zálibu převést do profese.“ Vypadá to jednoduše, když to Giulia a Monica Ferrari, říkají. Ve skutečnosti cesta od uvědomění si kořenů záliby až po dnešní realizaci byla dlouhá a trnitá.
Nejdříve obě vystudovaly na universitě biologii. Podle zákona jen biolog, farmaceut nebo chemik může pracovat s deriváty rostlin, a tak stoupající zájem o fytoterapii a znalost bylinek je vedla k dalšímu studiu a kurzům a nakonec ještě studium čínské medicíny a alternativní léčby. „Během masáží jsme využívaly našich přípravků. Jednoho dne nám jedna naše pacientka řekla, proč když krémy a oleje, které jsou dobré, také neprodáváte. Byl rok 2003 tenkrát nás to napadlo a nepustilo,“ vzpomíná Giulia Ferrari.
Nápad byl převést prázdninovou a volnočasovou zálibu do svého celoročního zaměstnání. Ve skutečnosti obě sestry už delší čas sbíraly divoce rostoucí léčivé byliny a květy a dělaly si z nich kosmetiku pro sebe a rodinu.
„Jsme obě blázni do turistiky. Kdykoli jdeme ven, máme na zádech batoh a sáčky na rostlinky,“ popisuje Giulia. "Nechodily jsme jen na určité druhy, sbíraly jsme rostliny na horských loukách, jako je kopřiva, výborná při péči o vlasy, řebříček, který zvyšuje a zlepšuje cirkulaci, břízu, známé diuretikum, třezalku, používanou proti spáleninám a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.“
Samozřejmě že je sběr léčivých bylin úzce spjat s roční dobou a s nalezením vhodné lokality a nemůže stačit, pokud je nutno vyrábět celý rok. A tak v roce 2012 sestry Ferrari začaly hospodařit na zděděné půdě. V Sessu mají kousek pro pěstování dekorativních rostlin, protože je to blízko města a to se jim nelíbí. Další políčko je u jejich druhého bydlení v San Zenu, 700 metrů nad mořem. Je to v v přírodní botanické zahradě, kde je mírné klima jezera di Garda a 2 tisíce metrů vysoké hory Monte Baldo. Tam mají k dispozici asi 5 hektarů v čistém prostředí.
„Stále zkoušíme a testujeme typologii těchto dvou lokalit, abychom určily jejich lepší výhodnost pro rostliny,“ pokračuje Giulia. „Pokud vše půjde dobře, můžeme pozemek v San Zenu zvětšit. V Sessu máme jen laboratoře na výrobu, žádné rafinérie, jak by někdo mohl čekat. Jen destilační přístroje a drobná zařízení. Největší problémy nejsou ekonomického typu, pozemek je totiž náš včetně laboratoře i prodejního místa. V Sessu jsme vše zařídily v bývalé autodílně našeho otce. Samy jsme si zavedly elektřinu, položily podlahy, tudíž investice byly minimální. Problém je vytvořit a naučit se složení produktů a neustále studovat a zlepšovat. Chceme za každou cenu vyrábět produkty 100% přírodní,“ vysvětluje Giulia s tím, že podle zákona se může za přírodní kosmetiku vydávat už ta, která má jen 10% přírodního materiálu a 90 % čehokoliv.
„Naopak my chceme produkt opravdu přírodní – bez chemie, bez umělých vůní, bez konzervantů, což je všechno dnes v kosmetice. Proto jsme například vyloučily výrobu barev na vlasy a líčidel. Čistota je to nejdůležitější a řekly jsme si, že je lepší začít s tím, kde 100% čistotu můžeme zaručit, jako jsou oleje, masti, pomády a krémy.“
Jako první, co se muselo zdolat ve výrobě kosmetiky, byla přírodní konzervace produktů. „To nás zaměstnávalo 6 let s většími či menšími úspěchy. Někdy bylo i legrační, co nám z toho vzniklo, někdy jsme byly na dně. Stačí totiž otevřít kelímek s přírodním krémem, dát do něho prst a za týden se tam rozmnoží houby a bakterie. Čas plynul a my udělaly stovky zkoušek a pokusů a pak jsme zjistily, že kromě ingrediencí jsou důležité i jiné věci. Jsou jimi kelímky a lahvičky ze skla, tmavé sklo pro oleje zamezí oxidaci, dávkovače krému, které zajistí bezkontaktnost rukou i vzduchu a také máslo karite a propolis jako přírodní konzervanty.“
Čerstvost produktu je zásadní, proto sestry vyrábějí malé množství, a to nejvíce 40 kusů, které sice vydrží až rok a půl, ale ideální je spotřebovat vše do půl roku. „Samozřejmě že to vyžaduje více práce a více prostředků na rozdíl od velkovýroby. A to si nepočítáme práci a čas spojený se sběrem rostlin, což zabere nejvíc času, jinak by se ceny vyšplhaly do závratné výše.“
A proč je tak důležitá 100 % čistá přírodní kosmetika?
„Obecně lidé už dbají na to, aby nekupovali potraviny plné chemie, ale je jim ještě jedno, co si dají na kůži a jakou kosmetiku obecně používají. To by se také mělo změnit,“ upozorňuje Giulia.
Napsala Lenka Markovičová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.