Počasí dnes0,5 °C, zítra-0,2 °C
Středa 15. ledna 2025  |  Svátek má Alice
Bez reklam

Vyrostly jsme na bylinkách, říkají tvořitelky léčivých mastí

Sestry Giulia a Monica Ferrari z Itálie, jejichž rodinné kořeny zasahují až do Liberce, opustily dráhu doktorek biologie a přeměnily svou zálibu v práci. Ručně vyrábějí krémy i léčivé masti. V České republice se touto kosmetikou pod názvem Rosa Selvatica (česky Divoká růže) můžete setkat jedině v Klubu příhodného okamžiku Kairos v Liberci. A právě zde si tento pátek 22. 11. od 17.00 si můžete přijít výrobky nejen vyzkoušet, ale také poslechnout si, jak se vlastně vyrábí.


Co tedy vedlo tyto dvě sestry k rozhodnutí sbírat bylinky, plody a květy a začít z nich vyrábět krémy, oleje a mastičky?

„Všechno pochází z našeho dětství a ze vztahu k zemi. Naše matka, která se narodila a vyrostla v Liberci, nás stále léčila bylinkami. My dcery jsme posunuly tuto vášeň ještě dál. Sbíraly jsme květy a rostliny u moře i na horách. Události v rodině, jako bylo úmrtí otce, nás dotlačily k tomu, abychom zkusily svoji zálibu převést do profese.“ Vypadá to jednoduše, když to Giulia a Monica Ferrari, říkají. Ve skutečnosti cesta od uvědomění si kořenů záliby až po dnešní realizaci byla dlouhá a trnitá.

Nejdříve obě vystudovaly na universitě biologii. Podle zákona jen biolog, farmaceut nebo chemik může pracovat s deriváty rostlin, a tak stoupající zájem o fytoterapii a znalost bylinek je vedla k dalšímu studiu a kurzům a nakonec ještě studium čínské medicíny a alternativní léčby. „Během masáží jsme využívaly našich přípravků. Jednoho dne nám jedna naše pacientka řekla, proč když krémy a oleje, které jsou dobré, také neprodáváte. Byl rok 2003 tenkrát nás to napadlo a nepustilo,“ vzpomíná Giulia Ferrari.

Nápad byl převést prázdninovou a volnočasovou zálibu do svého celoročního zaměstnání. Ve skutečnosti obě sestry už delší čas sbíraly divoce rostoucí léčivé byliny a květy a dělaly si z nich kosmetiku pro sebe a rodinu.

„Jsme obě blázni do turistiky. Kdykoli jdeme ven, máme na zádech batoh a sáčky na rostlinky,“ popisuje Giulia.  "Nechodily jsme jen na určité druhy, sbíraly jsme rostliny na horských loukách, jako je kopřiva, výborná při péči o vlasy, řebříček, který zvyšuje a zlepšuje cirkulaci, břízu, známé diuretikum, třezalku, používanou proti spáleninám a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.“

Samozřejmě že je sběr léčivých bylin úzce spjat s roční dobou a s nalezením vhodné lokality a nemůže stačit, pokud je nutno vyrábět celý rok. A tak v roce 2012 sestry Ferrari začaly hospodařit na zděděné půdě. V Sessu mají kousek pro pěstování dekorativních rostlin, protože je to blízko města a to se jim nelíbí.  Další políčko je u jejich druhého bydlení v San Zenu, 700 metrů nad mořem. Je to v v přírodní botanické zahradě, kde je mírné klima jezera di Garda a 2 tisíce metrů vysoké hory Monte Baldo. Tam mají k dispozici asi 5 hektarů v čistém prostředí.

„Stále zkoušíme a testujeme typologii těchto dvou lokalit, abychom určily jejich lepší výhodnost pro rostliny,“ pokračuje Giulia. „Pokud vše půjde dobře, můžeme pozemek v San Zenu zvětšit. V Sessu máme jen laboratoře na výrobu, žádné rafinérie, jak by někdo mohl čekat. Jen destilační přístroje a drobná zařízení. Největší problémy nejsou ekonomického typu, pozemek je totiž náš včetně laboratoře i prodejního místa. V Sessu jsme vše zařídily v bývalé autodílně našeho otce. Samy jsme si zavedly elektřinu, položily podlahy, tudíž investice byly minimální. Problém je vytvořit a naučit se složení produktů a neustále studovat a zlepšovat. Chceme za každou cenu vyrábět produkty 100% přírodní,“ vysvětluje Giulia s tím, že podle zákona se může za přírodní kosmetiku vydávat už ta, která má jen 10% přírodního materiálu a 90 % čehokoliv.

„Naopak my chceme produkt opravdu přírodní – bez chemie, bez umělých vůní, bez konzervantů, což je všechno dnes v kosmetice. Proto jsme například vyloučily výrobu barev na vlasy a líčidel. Čistota je to nejdůležitější a řekly jsme si, že je lepší začít s tím, kde 100% čistotu můžeme zaručit, jako jsou oleje, masti, pomády a krémy.“

Jako první, co se muselo zdolat ve výrobě kosmetiky, byla přírodní konzervace produktů. „To nás zaměstnávalo 6 let s většími či menšími úspěchy. Někdy bylo i legrační, co nám z toho vzniklo, někdy jsme byly na dně. Stačí totiž otevřít kelímek s přírodním krémem, dát do něho prst a za týden se tam rozmnoží houby a bakterie. Čas plynul a my udělaly stovky zkoušek a pokusů a pak jsme zjistily, že kromě ingrediencí jsou důležité i jiné věci. Jsou jimi kelímky a lahvičky ze skla, tmavé sklo pro oleje zamezí oxidaci, dávkovače krému, které zajistí bezkontaktnost rukou i vzduchu a také máslo karite a propolis jako přírodní konzervanty.“

Čerstvost produktu je zásadní, proto sestry vyrábějí malé množství, a to nejvíce 40 kusů, které sice vydrží až rok a půl, ale ideální je spotřebovat vše do půl roku. „Samozřejmě že to vyžaduje více práce a více prostředků na rozdíl od velkovýroby. A to si nepočítáme práci a čas spojený se sběrem rostlin, což zabere nejvíc času, jinak by se ceny vyšplhaly do závratné výše.“

A proč je tak důležitá 100 % čistá přírodní kosmetika?

„Obecně lidé už dbají na to, aby nekupovali potraviny plné chemie, ale je jim ještě jedno, co si dají na kůži a jakou kosmetiku obecně používají. To by se také mělo změnit,“ upozorňuje Giulia.

Napsala Lenka Markovičová

Štítky kosmetika, bylinky, rostliny, Ferrari, Liberec, Itálie, Česko, výroba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vyrostly jsme na bylinkách, říkají tvořitelky léčivých mastí  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.