Přijde „Papírák“ o své kouzlo „libereckých Benátek“? Historicky velmi cenná část města možná brzy dozná výrazných změn. Podle libereckého magistrátu může hned v těsné blízkosti vyrůst dvojice domů s více než stovkou bytů. V Papírové ulici a její blízkosti totiž hodlá stavět nejen SBD Sever, ale také Papírové náměstí a.s.
Už v polovině roku může začít výstavba několikapatrového bytového domu u proluky mezi Širokou a Papírovou ulicí. Plány SBD Sever počítají s téměř třemi desítkami bytů. „Nejnižší patro by v případě zájmu mohlo sloužit jako ordinace lékaře,“ popsal Drbně ředitel společnosti SBD Sever Petr Černý.
Veškerá povolení jsou podle magistrátu již zařízena a stavbě brání jen schválení nejvyšším orgánem firmy, který bude zasedat v červnu. „Stavební povolení bylo vydáno už před několika lety,“ doplnila mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.
Zatímco výstavba na „Papíráku“ budí emoce u příznivců staré zástavby, vedení SBD Sever uklidňuje: „Při přípravě projektu jsme respektovali památkovou zónu a nakonec jsme se dohodli i s památkáři. Stavba bude respektovat ráz okolí,“ doplnil Petr Černý.
Mnohem větší vlnu nevole vyvolalo koncem minulého týdne upozornění, vylepené na nedávno vyhořelém squat v nedaleké ulici U Stoky. „…za účasti policie ČR bude uzavřen otvor, sloužící jako vchod do domu, určeného k demolici …,“ stálo mimo jiné na výzvě umístěné na dveřích.
Právě v místech, kde vybydlený dům stojí, plánuje už od roku 2008 výstavbu dalšího bytového domu společnost Papírové náměstí a.s. „Zde by měl vyrůst Bytový dům Papírové náměstí. Územní rozhodnutí bylo vydáno také před několika lety. Bytový dům by měl být s pěti nadzemními podlažími a šestým ustupujícím. Současně by zde mělo dojít k přeložkám inženýrských sítí a úpravám komunikací,“ popsala mluvčí magistrátu. Redakci Drbny se nepodařilo kontaktovat nikoho z vedení společnosti, která má španělského předsedu představenstva.
Papírové náměstí a.s. už před pěti lety zveřejnilo odvážnou vizualizaci projektu, který podle odborníků příliš nerespektuje památkovou zónu. „Problémem je, že na lokalitu není celkový názor od města. To by si mělo v první řadě zpracovat nějakou územní studii a podle ní při výstavbě postupovat,“ řekl Drbně člen občanského sdružení Zbytek Jiří Žid. Společně s dalšími členy si dává za cíl ochránit tuto městskou část Liberce před výraznými změnami.
K projektu, který se na světlo světa dostal v v roce 2009, vzhlíží skepticky i provozovatelé místních barů. Jedním z nich je majitel Stereo Cafe Miroslav Holub. „Uznávám, že se součastnou podobou okolí Papírové ulice, je třeba něco dělat. Zásadně jsem ale proti výstavbě něčeho podobného, co se objevilo v médiích před lety,“ vysvětluje provozní.
Jako nenásilnou cestu odporu zvolilo právě Stereo Cafe společně s fotografem Romanem Dobešem akci pojmenovanou „Einen Papieren grupen foten,“ která je naplánována už na středeční šestou hodinu večerní. „Přijď se stát součástí brzy historické skupinové fotografie Papíráku,“ vyzývají pořadatelé.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ano a bohužel zachránit už nejde, ale proč ho nepostavit znovu a stejně?