Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Pořadatelé volají po povolení sportovních akcí. Výzvu Za zdravé Česko podepsalo už přes 2 tisíce lidí

Organizátoři venkovních sportovních akcí pro aktivní veřejnost žádají Vládu ČR o co nejrychlejší povolení pořádat závody v běhu, cyklistice a dalších sportech, a to nejpozději od 15. června. Jsou přesvědčeni, že dokáží při organizaci na tuto situaci zareagovat zpřísněním hygienických pravidel a řízením toku účastníků. I proto nyní přichází s iniciativou Za zdravé Česko.

Řada z těchto organizátorů již uhradila velkou část nákladů spojených s pořádáním závodů, musela přesunout jarní termíny na pozdní léto či podzim, ale bez záruky, že se závody budou moci v nových termínech konat. Akce jsou tak vážně existenčně ohroženy. Stejně na tom jsou stovky společností, které s pořadateli spolupracují. Organizátoři na vládu apelují také s tím, že těchto závodů se účastní především osoby, které jsou fit, a tak je hrozba nákazy minimální.

Více než milion aktivních sportovců čeká na start svých oblíbených závodů

Pořadatelé těchto akcí však přesto závody ruší či odsouvají na pozdější dobu. Tato situace je však pro většinu z nich velmi svízelná a často se dostávají do výrazných ekonomických problémů. „Jeden z našich seriálů připravujeme celý rok, pracuje na něm sedm lidí a třeba startovní čísla či medaile pro patnáct tisíc běžců na osmi závodech už máme dávno na skladě. To jsou pro nás obrovské náklady,“ říká Marek Tesař, jeden z organizátorů výzvy a mimo jiné pořadatel seriálu Běhej lesy. „Bohužel je zde velká nejistota, nevíme nic. Potřebovali bychom vše rozběhnout v červnu, a to s jasně určenými pravidly. Často se o nás mluví v souvislosti s velkými sportovními akcemi, jako je fotbal nebo hokej. To je ale nesmysl, na stadiony chodí pár tisíc lidí. Závodů po celém Česku se účastní násobně více lidí. Tyto akce jsou navíc v pohybu a na čerstvém vzduchu v přírodě,“ dodává Tesař.

Těchto akcí se účastní především lidé, kteří se snaží udržet si dobrou kondici celoročně, a tak nespadají do rizikové skupiny. Na tratích se sportovci nepotkávají v takovém počtu, aby to bylo rizikovější než na cyklostezkách, nemluvě o trzích a obchodech.  Výzvu podporuji, protože sportovat se má v přírodě, na zdravém vzduchu, kde je podstatně nižší riziko infekce než v halách či tělocvičnách,“ uvedl na adresu výzvy Za zdravé Česko uznávaný kardiolog Jan Pirk.

ZA INICIATIVU ZA ZDRAVÉ ČESKO
Za touto iniciativou stojí zkušení organizátoři sportovních akcí pro aktivní veřejnost (od malých až po velké), přes spolky, obecně prospěšné organizace až po obchodní společnosti, a to z celé České republiky. Všechny tyto organizace podporující iniciativu ZA ZDRAVÉ ČESKO najdete na www.zazdravecesko.cz.

Po konzultaci s hygieniky jsou pořadatelé přesvědčeni, že jsou schopni na tuto situaci adekvátně zareagovat, aby minimalizovali riziko, a to zpřísněním hygienických pravidel na závodech a také omezením příležitostí setkání většího počtu závodníků na jednom místě. Těch opatření chystají celou řadu. „Jednak je to zpřísnění standardní hygieny, a to jak v zázemí, tak i na občerstvovacích stanicích, ale především organizování pohybu závodníků. Omezení počtu závodníků v uzavřených prostorách zázemí, výhradně bezhotovostní platby a třeba i zrušení vyhlašování vítězů,“ upřesňuje Václav Skřivánek, ředitel závodů RunCzech.

„Pořádáním sportovních akcí podporujeme veřejnost v pravidelném sportování a zdravém životním stylu. Postavit se na start některého ze závodů v rámci Jizerské 50 si bez pravidelného tréninku troufne jen málokdo. V létě pořádáme její běžeckou variantu, čímž účastníky motivujeme k pohybu po celý rok,“ doplňuje Martin Koucký, ředitel závodu Jizerská 50.

Tento zákaz se významně dotýká i stovek dodavatelských subjektů, kteří na těchto sportovních akcích spolupracují: produkční společnosti, pořadatelský personál, měřicí technologie, materiální zajištění zázemí a tras, sportovní oděvní průmysl, dopravci, audio-foto dodavatelé, výrobci cen a medailí, potravinářský průmysl, stanaři, zdravotníci apod. Kvalifikovaným odhadem je to téměř miliarda korun a pracovní příležitost minimálně pro 160 tisíc lidí.

Iniciátoři výzvy Za zdravé Česko věří, že řada zasažených pořadatelů a jejich dodavatelů se pokusí využít kompenzační programy vlády, a o žádné další dotace neprosí. Iniciátoři naopak volají po co nejrychlejším povolení pořádání akcí s jasnými pravidly. Jako ideální vidí limit 3 000 běžců v jeden čas na jednom místě, samozřejmě se zpřísněnými hygienickými pravidly.

Tuto výzvu, kterou v pátek odeslali na Vládu ČR, podepsalo již téměř dva tisíce osob a další přibývají. Zároveň je na výzvu obrovská odezva od pořadatelů a firem z této oblasti. To jen dokumentuje opravdu kritickou situaci. Podpis přidaly také významné osobnosti, jako jsou Jan Pirk, Roman Šmucler či Kateřina Neumannová.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky sport, běh, Za zdravé Česko, iniciativa, koronavirus, Česko, sportovní událost, Jan Pirk, Jizerská padesátka, Kateřina Neumannová, Roman Šmucler, Václav Skřivánek, Vláda ČR, RunCzech

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pořadatelé volají po povolení sportovních akcí. Výzvu Za zdravé Česko podepsalo už přes 2 tisíce lidí  |  Sport  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.