Liberecký kraj má nový Plán rozvoje sportu platný od roku 2022 do roku 2025. Během této doby chce ročně podpořit až 35 miliony hlavně sportovní infrastrukturu, činnost dětí a mládeže a významné sportovní akce. To je o 5 milionů více, než v předešlém období.
Rozvoj sportu limituje především zastaralá sportovní infrastruktura, informoval v tiskové zprávě Filip Trdla, mluvčí Libereckého kraje. Sportoviště napříč regiony mají také různou úroveň. Kraj chce také podpořit sportovní aktivity dětí a mládeže. „Úbytek až ztráta spontánních pohybových aktivit, což je sledovatelné v celé populaci, má na dětskou a dospívající populaci devastující účinek," uvedl Trdla.
Sportovní akce pomáhají propagovat pohybové aktitivy. Výzmnamné sportovní akce pak mají i multidisciplinární dopad na ekonomiku, cestovní ruch apod. Důležitou součástí plánu rozvoje je také sportovní reprezentace kraje, tedy podpora vrcholového sportu. „Vrcholové sportovkyně a sportovci jsou pro mladou generaci vzorem," konstatoval mluvčí.
Krajský plán počítá s přímou podporou údržby infrastruktury běžeckých tratí Jizerské, Krkonošské a Lužickohorské magistrály a cyklistických tratí Singltreku pod Smrkem, na které půjdou z rozpočtu dva miliony korun, stejná částka bude každoročně určena na krajská sportoviště.
Dalších šest milionů korun bude v dotačním programu infrastruktura, který je určený na výstavbu, modernizaci a rekonstrukci sportovních zařízení v kraji a na zlepšení občanské vybavenosti v oblasti tělovýchovy a sportu.
„Cílem je, aby nejen děti, ale i obyvatelé kraje a návštěvníci měli kde bezpečně a moderně sportovat. Na opravy a rekonstrukce bude moci peníze z programu čerpat jakýkoliv majitel nebo dlouhodobý provozovatel sportoviště," doplnil vedoucí krajského oddělení mládeže a sportu Tomáš Pokorný.
Aktuální plán rozvoje rozděluje sporty na šest kategorií pro zdravé sportovce a 3 kategorie sportů pro handicapované sportovce.
„Kategorizace sportů je velmi diskutabilním tématem. Kategorizace nemá za cíl žádným způsobem dehonestovat jednotlivé sporty, nebo vnášet mezi jednotlivá odvětví řevnivost a nesnášenlivost. Je třeba si jen uvědomit, že každý region má nějaké přírodní předpoklady, historické konsekvence a infrastrukturální podmínky a ekonomické možnosti. Z toho pak logicky vyplynou i priority pro podporu sportu z veřejných rozpočtů,“ řekl Tomáš Pokorný.
Podle náměstka hejtmana Dana Ramzera (ODS) zákon podopné plány rozvoje definuje jen velmi obecně. Kraj tak měl v jeho tvrobě volnou ruku. „V Libereckém kraji jsme se rozhodli zpracovat Plán rozvoje sportu v co možná nejjednodušší a nejkonkrétnější struktuře, která dává jasná a všem srozumitelná pravidla podpory sportu v regionu,“ uvedl.
Vytvoření Plánu rozvoje sportu kvituje i šéftrenér Dukly Liberec Michal Georgiev. „Dukla je sice sportovním střediskem Armády České republiky, která se stará zejména o vrcholové sportovce, ale její podpora, hlavně personální, je cílena na sportování dětí a mládeže ve spřízněných sportovních oddílech. Podpora Libereckého kraje je pro tyto sportovní oddíly velice důležitá, dá se říci, že i životně důležitá," řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.