První červencový týden hostil Liberecký kraj Mistrovství světa v trail orienteeringu. Centrem závodů byly Zákupy na Českolipsku, soutěžilo se ale také v Mníšku v Jizerských horách, Šemanovicích na Kokořínsku nebo Všemilech u Srbské Kamenice. Češi na šampionátu potvrdili, že patří ke světové špičce.
Do závodů se zapojilo 184 závodníků z 22 zemí z celého světa. Česká republika patří v této disciplíně ke světové špičce, což dokázali výsledky na šampionátu.
Úspěch zaznamenaly obě naše štafety. Na třetím místě se umístila jak štafeta v kategorii Open ve složení Daniel Locker, Ondřej Macek, Pavel Ptáček, tak i štafeta v kategorii Physically challenged, která závodila ve složení Hana Doležalová, Pavel Dudík, Jana Kosťová.
Trail orienteering je jedním z odvětví orientačních sportů. Nesoutěží se v něm v běhu nebo rychlosti pohybu, ale v přesnosti a rychlosti čtení mapy a porozumění terénu. Jednotlivé úlohy, které závodníci řeší, představují mapové a terénní hlavolamy, jejichž řešení vyžaduje nejen ovládnutí běžných orientačních technik, jako je práce s buzolou nebo odhady vzdáleností, ale i zkušenosti, znalost různých typů krajiny, prostorovou představivost a rychlý úsudek.
Zajímavostí tohoto sportu je, že v něm soutěží ženy i muži dohromady, a to i bez rozlišení věku. Vzhledem k nízkým nárokům na pohyblivost závodníků je sport velmi vhodný pro tělesně znevýhodněné osoby a jejich kategorie Physically challenged je hojně obsazená, přičemž mnozí závodníci z této kategorie jsou zdatnou konkurencí i účastníkům bez fyzického znevýhodnění.
Mimořádného úspěchu naši reprezentanti dosáhli v disciplíně TempO, kde se mistrem světa stal Ondřej Macek s neuvěřitelným náskokem 101 sekund před druhým Simonem Frascarolim z Itálie, jehož čas předčil téměř o čtvrtinu. Na třetím místě pak skončil opět Čech, Daniel Locker, následovaný Šimonem Marečkem na místě čtvrtém. Překvapením bylo umístění Anderse Haugskotta (NOR) na šestém místě, neboť se jedná o závodníka, který je na mistrovství světa vůbec poprvé a do dnešního dne nemá žádné body světového rankingu.
„Mistrovství se začalo připravovat v roce 2017, dvakrát se odkládalo, čímž se dostalo do finančních i personálních potíží, ale při pohledu zpět to bylo krásných šest let. Díky sponzorům, kteří s námi vydrželi, díky podpoře města a zámku Zákupy, díky desítce nejbližších spolupracovníků a několika desítkám dobrovolníků se podařilo uspořádat v krásných terénech kvalitní a náročné závody. Úspěch závodu se pozná podle toho, že vám přijdou poděkovat i ti, kdož nevyhráli. A nebylo jich málo. A když k tomu připočteme závěrečné zlaté zakončení, zní to jako pohádka,“ okomentoval šampionát ředitel závodu Libor Forst.
Příští rok je největší akcí trail orienteeringu mistrovství Evropy ve Finsku, kam česká výprava opět odjede s nejvyššími ambicemi.
Výsledky:
PreO, Open class:
PreO, P-Class:
Štafety, Open class:
Štafety, P-Class:
TempO (závod byl konán bez rozlišení kateogrií):
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.