Počasí dnes2 °C, zítra6 °C
Pondělí 18. listopadu 2024  |  Svátek má Romana
Bez reklam

V Pěnčíně začala další etapa obnovy Kittelova domu

V Pěnčíně-Krásné na Jablonecku začala další etapa obnovy Kittelova domu, bude stát přes 26 milionů korun. Práce potrvají přes dva roky. Pro veřejnost by se měl opravený dům otevřít 15. července 2019.

Rozlehlá roubená stavba z první poloviny 18. století, lidově přezdívaná Burk, je spjata s postavou místního léčitele a ranhojiče Eleazara Kittela. Obec dům koupila v roce 2004. V té době byla památka v havarijním stavu a bylo jen otázkou času, kdy se zřítí. Do domu šly investice přes 30 milionů korun. Co se už povedlo udělat, mohli dnes vidět návštěvníci tradiční svatojosefské pouti. "Dům je po určité stabilizaci. Má novou střešní krytinu, nová okna. A byla provedena věc, která není příliš vidět, ale je velmi důležitá pro roubené stavby, a to je stabilizace vlhkosti," uvedl Jan Sedlák, který má projekt na starost.

Na další etapu rekonstrukce se povedlo získat evropskou dotaci. Bude se pracovat zejména uvnitř domu. Dnes mohli zájemci vidět, jak by mohla vypadat omítka v interiéru. Stejně jako v minulosti bude hliněná. Pokud bude dům udržovaný, její životnost je takřka neomezená. "Jílové omítky jsou ideální v tom, že jsou naprosto prodyšné. Takže, jak umí přijmout vodu, tak ji okamžitě vypudí. Jsou originální také v tom, že se dají prakticky neustále opravovat," uvedl Pavel Svoboda, který dnes na dřevěnou stěnu v jedné místnosti domu nanesl několik zkušebních vzorků s rozdílnou strukturou. Na tloušťku mají čtyři centimetry a jako pojivo do nich Svoboda přidal řezanku ze slámy. "Aby nepraskaly, je to hodně silná vrstva," dodal. Běžné omítky mají podle něj do tří centimetrů. Vzorky budou schnout zhruba měsíc. Pro další práce se vybere ten, který se bude nejvíce podobat omítce, jež byla v domě v minulosti.

Začaly už také práce na opravě patrové černé kuchyně, takových se na severu Čech moc nedochovalo. Podle Sedláka zatím nevědí, zda bude znovu funkční. "Není to úplně jednoduchá věc. Nevíme, zda se nám podaří dodržet všechny požární předpisy a normy. Teoreticky by se nám ale mohlo podařit uvést kuchyň i pec do chodu, projekt s tím počítá," dodal.

Dům by se v průběhu následujících dvou let měl proměnit v informační, kulturní a společenské centrum. Bude v něm stálá výstava k minulosti tohoto místa od 7000 let starých pravěkých sekerek až k lékařské a léčitelské tradici Kittela, který nechal dům postavit. Využíval ho nejen k bydlení, ale i pro svoji práci. Měl tam pitevnu, lidské kostry, skleník se vzácnými bylinami i lázně. Kittel je opředen mnoha pověstmi a mýty. Aby prý zachránil svou zaprodanou duši, nechal vedle svého domu ke stáru postavit i školu, studánku, faru a kostel. Jeho život i léčení dnes připomíná muzeum, které stojí v sousedství Burku. K nahlédnutí jsou tam i magické knihy včetně repliky Smržovského grimoáru. Ročně muzeum navštíví asi 3000 až 4000 turistů.

Autoři

Štítky dům, Pěnčín, okres Jablonec nad Nisou, omítka, Jan Sedlák, Pavel Svoboda, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Pěnčíně začala další etapa obnovy Kittelova domu  |  Fotbal  |  Sport  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.