středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Soud zamítl stížnost na neplatnost voleb v Libereckém kraji

Krajský soud v Liberci zamítl stížnost na neplatnost voleb v Libereckém kraji. Její podstatou se nezabýval, protože návrh podal člověk s bydlištěm mimo kraj, vyplývá z usnesení zveřejněném na úřední desce soudu. Pravomocným se stal verdikt vyvěšením na úřední desce, proti usnesení se nelze odvolat. Šlo o jedinou stížnost na krajské volby v Libereckém kraji. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že ustavující zastupitelstvo se bude konat 3. listopadu od 14:00.

Stížnost byla namířena proti vítěznému hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Stěžovatelka se domnívala, že hnutí využívalo pro svoji propagaci i prostředky Libereckého kraje, a obešlo tím stanovený limit sedmi milionů korun, které lze vynaložit na předvolební kampaň.

Soud se ale jejím nařčením nezabýval. Stěžovatelka sice jako místo pro doručování uvedla Semily, bydliště má ale mimo o kraj. „Důvodem odmítnutí návrhu je skutečnost, že byl podán neoprávněnou osobou, neboť navrhovatelka nebyla zapsána ve stálém seznamu voličů vedeném Městským úřadem Semily pro volby do Zastupitelstva Libereckého kraje konané ve dnech 2. a 3. října 2020 a místo jejího trvalého pobytu se nachází v územním obvodu Středočeského kraje," uvedla mluvčí libereckého soudu Karolína Francová.

Starostové volby v Libereckém kraji vyhráli potřetí v řadě. Hlas jim na začátku října dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS mají po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty.

Před čtyřmi lety soud v Liberci dostal dvě stížnosti na volby, i tehdy obě zamítl. V obou případech stěžovatelky požadovaly přepočítání výsledků ve svých okrscích, podle soudu by to ale na výsledek voleb nemělo žádný vliv.

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky soud, volby, kraje, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.