Myslivci na Liberecku našli nebo ulovili už několik divokých prasat nakažených africkým morem. Podle údajů Státní veterinární správy (SVS) se poslední případy objevily v Mníšku u Liberce. Hejtmanství proto apeluje na občany, aby případný nález uhynulého zvířete ohlásili na veterinu. Také doporučují, aby lidé pobyt v lese omezili na minimum.
„Pokud někdo nalezne uhynulý kus prasete divokého, ať informuje příslušnou obec, místní myslivce nebo státní veterinární správu, případně policii nebo hasiče. Dále prosím, aby lidé na uhynulou zvěř nesahali a současně před kontaktem chránili i své psy,“ uvedl krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek (Piráti).
Divoká prasata se vyskytují i v okrajových částech Liberce. Lákají je především skládky bioodpadu, nepořádek kolem popelnic i hromada posekané trávy. Město proto vyzývá obyvatele, aby se chovali zodpovědně a ukládali odpad, kam mají.
Africký mor prasat je virové a vysoce přenosné nakažlivé onemocnění. Pro prasata se jedná o smrtelnou chorobu, která představuje vážnou hrozbu i pro chovatele prasat domácích. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet.
„Žádáme všechny, aby výrazně omezili v lesích volnočasové aktivity, popřípadě do nich nevstupovali vůbec. Lidskou přítomností se zvěř nejen plaší a migruje, což napomáhá šíření nákazy, ale i samotný člověk, materiál a technika, kterou používá, k tomu může velmi přispět,“ doplnil ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.
První případ afrického moru prasat v České republice byl potvrzen 1. prosince 2022. Jednalo se o sele prasete divokého, které bylo nalezené uhynulé na katastru Jindřichovic pod Smrkem. Poslední údaje SVS pochází z poloviny července letošního roku. „Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje 26 případů afrického moru prasat. Jde o 12 ulovených kusů a 14 uhynulých kusů prasat divokých,“ uvádí SVS na svých webových stránkách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.