úterý 20. října 2020 Vendelín

Česká Lípa se rozhodla posílit krizový fond o šest milionů

Město Česká Lípa se vzhledem k aktuální situaci rozhodlo posílit krizový fond a také rezervu celkovou částkou 11 milionů korun.

Česká Lípa posílila kvůli koronaviru rezervní fond města a také rezervu. Přes 32 milionů korun z přebytku loňského hospodaření mělo jít původně do investičního fondu, zastupitelé ale na dnešním jednání rozhodli o šest milionů posílit krizový fond města a dalších pět milionů ponechali v rezervě. Do investičního fondu tak půjde 21 milionů korun. Po jednání zastupitelstva, které mělo podobu videokonference, to řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Kvůli zvýšeným nákladům v souvislosti s pandemií nového koronaviru a očekávanému propadu daňových příjmů kvůli útlumu ekonomiky v nouzovém stavu se už dříve k podobnému kroku rozhodl Liberecký kraj. Už před týdnem rozhodli krajští zastupitelé kvůli koronaviru o posílení krizového fondu kraje o dalších 20 milionů korun, původně v něm na řešení krizových situací bylo jen 16 milionů. V úterý krajští radní rozhodli nerozdělit druhou část přebytku loňského hospodaření tak jako v minulých letech. Zhruba 250 milionů korun ponechali v rezervě.

Krajské organizace dostaly za úkol snížit provozní výdaje o deset procent, kraj přehodnocuje i plánované výdaje a investice. Nákupy automobilů nebo počítačů chce odložit. „Doporučuji starostkám a starostům měst a obcí, aby podobně přistoupili ke svým rozpočtům a už teď si začali vytvářet nějaký polštář,“ řekl na tiskové konferenci po jednání krajské rady liberecký hejtman Martin Půta.

Česká Lípa počítá letos po úpravě rozpočtu s příjmy téměř 786 milionů korun, výdaje by měly být zhruba o 137 milionů vyšší. Rozpočet počítá s kapitálovými výdaji 252 milionů korun, což je více než čtvrtina rozpočtu. Velká část těchto peněz bude na obnovu a modernizaci školských budov. Na podzim by měla začít i dlouho připravovaná rekonstrukce Jiráskova divadla, kde se náklady odhadují na 180 milionů korun. S žádným zadlužováním ale radnice nepočítá, k financování použije peníze naspořené v minulosti.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, správa, hospodářství, koronavirus, Č. Lípa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.