neděle 5. prosince 2021 Jitka

Zemřel historik Břetislav Vojtíšek, roky vedl českolipské muzeum

Ve věku 93 let zemřel 5. listopadu historik Břetislav Vojtíšek. Svůj profesní život spojil s českolipským Vlastivědným muzeem a galerií, jehož ředitelem byl přes třicet let. Poslední rozloučení s ním proběhne 11. listopadu ve 12:45 v kostele Mistra Jana Husa v českolipském Městském parku.

Břetislav Vojtíšek byl také pedagog a publicista. „Pan ředitel Vojtíšek vykonal pro českolipský region mnoho záslužného a svým dílem přiblížil jeho historii mnoha místním obyvatelům. Z Vlastivědného muzea a galerie dokázal během let vybudovat respektovanou instituci, která má jméno i v zahraničí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Vojtíšek byl čestným občanem České Lípy, které získal za celoživotní odbornou práci v oblasti regionální historie a za podíl na vytvoření bohatého muzejního a archivního fondu vysoké odborné kvality získal pan Vojtíšek společně se svou manželkou Marií v červnu 2000.

„Díky mnoha publikacím, které často vydával také v autorském tandemu se svou paní, se Českolipané dozvěděli množství nesmírně cenných informací o historii našeho města a regionu. I díky němu jsme tak mohli budovat naši regionální identitu na základě informací z naší historie,“ zavzpomínalo na Vojtíška město na svém oficiálním webu.

Břetislav Vojtíšek

Muzejník a historik. Pochází z rodiny železničního úředníka, narozen v Trnavě. Od roku 1952 byl ředitelem Okresního vlastivědného muzea v České Lípě. Prosadil rekonstrukci augustiniánského kláštera pro kulturní využití. Od roku 1964 zde sídlil okresní archiv a od roku 1968 okresní muzeum. V něm vybudoval základní vlastivědné expozice a zasadil se o vytvoření poboček. V Doksech vznikl památník Karla Hynka Máchy a v Kravařích vytvořil Břetislav Vojtíšek své největší autorské dílo: Muzeum lidového bydlení. S manželkou Marií se podílel na řadě publikací k dějinám Českolipska. Připravil řadu výstav přibližujících obrovské kulturní bohatství zdejších sbírek (potiskování textilu, militaria, numismatika, hrnčířství atd.). V roce 2000 byl jmenován čestným občanem České Lípy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky vojtíšek, historik, česká lípa, úmrtí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.