U státního zámku v Zákupech na Českolipsku se dnes po čtyřech letech rekonstrukčních prací veřejnosti poprvé otevírá konírna, jež připomíná barokní katedrálu. Nachází se v jižní části hospodářského dvora a je jen jednou z částí komplexu budov. Obnova objektu, v němž je v přízemí konírna, přišla na 373,6 milionu korun. Šlo o největší investici Národního památkového ústavu (NPÚ) v Libereckém kraji.
"Žádná jiná investice tak vysoká nebyla," uvádí ředitel NPÚ, územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadají památky na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku, Miloš Kadlec. Podle něj je zpřístupnění obnovené části hospodářského dvora v Zákupech největší událostí letošní sezony na Liberecku. „Dvůr navrhli význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi a má skutečně nevyčíslitelnou historickou hodnotu,“ dodává.
Obnovené prostory jsou nejcennější částí hospodářského dvora ze 17. století, který je národní kulturní památkou a který podle památkářů historickou hodnotou převyšuje přilehlý zámek. Zchátralý areál získal stát do svého vlastnictví před více než 20 lety, obnova konírny byla první etapou jeho záchrany. "My v současné době projektujeme navazující část, to znamená základní statické zajištění severního křídla a toho, co navazuje tady na tu požární zeď," uvedl Kadlec.
Další postup rekonstrukce bude podle něj závislý na tom, jak se podaří získávat peníze. "Můj odhad je, že celá obnova bude stát přes jednu miliardu korun," dodal. Prostory, které je potřeba opravit, by se v budoucnu měly proměnit na archeologický depozitář pro Čechy.
Obnovená jižní část hospodářského dvora se stala expozičním prostorem pro turisty. Podle kastelána zámku Vladimíra Tregla jde v Česku o výjimečnou stavbu. "Pokud bereme jen budovy, které nesloužily církvi, tak hospodářský dvůr tady v Zákupech je nejdelší barokní budova u nás. Má 150 metrů a z toho tedy polovina, 75 metrů je konírna," uvedl. V minulosti v ní bývalo ustájeno až 60 koní
Návštěvníci zámku, který býval letní císařskou rezidencí Habsburků, se do opravené části hospodářského dvora dostanou právě ode dneška. Prohlídky bez průvodce budou v přízemí, kde je obrazárna s díly s motivy koní ve třech místnostech a dvě konírny. Malá, jež byla v 19. století přestavěna na garáž pro kočáry, a velká, jež si zachovala podobu z přelomu 17. a 18. století. Je s 20 sloupy, 33 barokními klenbami, pískovcovými žlaby na vodu pro koně a železnými koši na seno. "Impozantnost toho prostoru je v té velikosti a architektuře, kdy vidíme na každé straně deset obrovských pískovcových sloupů, které vytváří dojem, jako když se skutečně vstoupí do barokní katedrály," řekl Tregl.
Sobota, 22. března 2025, 09:55
V sobotu 5. dubna se návštěvníkům otevřou po zimní přestávce brány všech památek ve správě Národního památkového ústavu a začne nová návštěvnická sezóna. V Libereckém kraji spravuje Národní památkový ústav (NPÚ) osm památek, jen dvě – zámky Sychrov...
S průvodcem si mohou návštěvníci prohlédnout první patro, které v druhé polovině 19. století sloužilo k ubytování doprovodu rakouského císaře. V 15 z 19 místností podél dlouhé chodby je otevřena expozice s artefakty ze zaniklých nebo nepřístupných českých zámků. Vstupenky jsou k dostání v pokladně zámku.
Zbývající čtyři místnosti budou věnované zakladatelce hospodářského dvora Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské. "Vytvoříme tady fiktivní barokní apartmá, kterým Annu Marii Františku připomeneme. Budeme tady o ní moci hovořit a zmiňovat stěžejní okamžiky z jejího života, její stavební činnost a to, proč byla tak významná," dodal kastelán zámku. Veřejnosti budou prostory věnované velkovévodkyni Toskánské přístupné od 13. června.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám