Aktuálně

Na tři a půl tisíce skautů v Ralsku. Do Česka se po deseti letech vrátil mezinárodní Intercamp více...

V Hodkovicích nad Mohelkou je technoparty, výzvu k ukončení pořadatel odmítl více...

Problémová ubytovna Neptun v Jablonci je prázdná, město chystá rekonstrukci více...

Tajemné balíčky ze ztracených zásilek míří do Liberce, v prodeji budou od úterý v OC Forum více...

Nová posila jablonecké městské policie: psovod Martin a jeho psí parťák Cyril více...

Na tři a půl tisíce skautů v Ralsku. Do Česka se po deseti letech vrátil mezinárodní Intercamp

Autoři | Foto Liberecký kraj

Jednu z největších skautských akcí ve střední Evropě Intercamp 2026 hostí ode dneška do pondělí bývalé vojenské letiště Hradčany v Ralsku na Českolipsku. Do Geoparku Ralsko přivedla akce tisíce mladých lidí, na které v této historicky i přírodně bohaté lokalitě čeká pestrý program a mezinárodní skautská přátelství.

„Intercamp není obyčejný tábor, ale mezinárodní setkání s více než padesátiletou tradicí. V organizování akce pro skauty a skautky ve věku 11 až 17 let se střídá Česko, Polsko, Německo, Nizozemí, Belgie, Francie a evropské oddíly amerických skautů. Dále se letošní akce účastní skauti ze Slovenska, Maďarska či Gruzie. Kromě toho mezinárodní atmosféru okoření dospělí dobrovolníci z Belgie, Švédska, Dánska a Itálie,“ říká tisková mluvčí Junáka - českého skauta Barbora Trojak. Do České republiky se událost vrací po deseti letech, naposledy se odehrála v roce 2016 v areálu pevnosti Josefov u Jaroměře.

Letošního Intercampu se účastní 3116 účastníků (dětí a jejich vedoucích) a necelé čtyři stovky členů servisního týmu – tedy dobrovolníků, na jejichž práci celá akce stojí. 

Intercamp je pro veřejnost uzavřený a do samotného areálu není možný vstup. Letiště Hradčany však nebude pro rekreační využití a občany zcela uzavřeno. Zůstává plně dostupná cyklostezka na jižní straně letiště, stejně tak celá východní část. Akce zabere pouze cca 1/9 z obrovské letištní plochy.

Stavba tábořiště začala už v pondělí 18. 5. ráno, ve středu 27. 5. ráno už bude opět letiště prázdné.

Hlavním pilířem prodlouženého víkendu je mezinárodní spolupráce. „Skauti a skautky budou plnit úkoly v rámci mezinárodních týmů, aby se naučili komunikovat a spolupracovat s vrstevníky z jiných zemí. Intercamp je zároveň výjimečný i jeho finanční přístupností. Celá akce je dělaná ve stylu low-cost a díky tomu je také velmi otevřená. Oddíly si spoustu věcí zařizují samy, například ubytování nebo vaření. Tím se učí samostatnosti, odpovědnosti nebo plánování,“ vysvětluje Lucie Jančíková z komunikačního oddělení akce.

Intercamp letos nese téma „Zanech stopu!”. „Účastníci se budou zamýšlet, jaký odkaz po sobě člověk ve světě, v přírodě i historii zanechává. Geopark Ralsko jim přinese příležitost pozorovat krajinu poznamenanou intenzivní lidskou činností ale i následnou obnovu přírody. Skauti a skautky budou pracovat v mezinárodních týmech a plnit úkoly týkající se odkazu předků nebo odpovědnosti vůči životnímu prostředí a svému okolí,“ doplňuje Jančíková.

Kromě areálu letiště se budou účastníci Intercampu v rámci programu pohybovat i v okolních obcích a přírodě Geoparku Ralsko. „Tato lokalita byla pro akci zvolena hned z několika důvodů. Základním požadavkem na tábořiště byla nízká, ideálně nulová cena. Dalším požadavkem je dostupná pitná voda z vodovodní sítě s dostatečným tlakem a dostatek rovného travnatého prostoru, aby měli účastníci kde postavit stany. Účastní se velké množství německých skautů, a proto jsme vybírali místo blízké hranicím. Důležitým faktorem pak byla i vstřícnost a podpora Libereckého kraje,“ uvádí Trojak.

V Junáku – českém skautu podle Trojak věří, že podobné akce přináší dětem a mladým lidem to, co jim dnes často chybí: zážitek se skutečnými lidmi, pobyt na čerstvém vzduchu, příležitost navazovat i mezinárodní přátelství, trénovat si komunikaci a spolupráci, ale také schopnost postarat se sám o sebe. „Na Intercampu si ceníme i již zmiňované finanční přístupnosti, díky té jde často o první nahlédnutí do světa mezinárodního skautingu, který pak holkám a klukům přináší možnost cestovat, poznávat jiné kultury, trénovat jazykové schopnosti a být prospěšní nejen u nás v Česku,“ dodává mluvčí Junáka - českého skauta.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Intercamp, skauti, ČR, zahraničí, Ralsko, Českolipsko, Liberecký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.