sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Iglou pomáhá bezdomovcům přežít mrazivé noci, nově budou v Jablonci i Liberci

Speciální přístřešky zvané Iglou nově mohou pomáhat osobám bez přístřeší vydržet venku v mrazivých teplotách. Vynález z polyetylenu nyní využívá nezisková organizace Naděje.

Pokud jste někdy vyrazili v zimě pod širák, tak jistě víte, že vydržet celou noc a nezmrznout není vůbec snadné. Zvláště, když pak nemáte potřebné vybavení ani oblečení. Osoby bez domova ale takovým nocím mohou čelit poměrně často. Útočiště jim kromě azylových domů a „horké židle“ nyní poskytnou i tyto speciální přístřešky. Zatím je jich k dispozici celkem pět, dva v Jablonci, dva v Liberci a poslední v Mladé Boleslavi. 

Jen v Jablonci se nachází okolo 350 lidí bez přístřeší. Až sedm desítek z nich přitom žije na ulici.

„Před problematikou bezdomovectví nezavíráme oči,“ uvedl náměstek primátora David Mánek. Zároveň dodal, že pokud se Iglou osvědčí, město jistě podpoří i nákup dalších. Iglou tak zároveň přináší další alternativu a rozšíření služeb Azylového domu Naděje. V zimě jsou totiž kapacity mnohdy nedostačující.

Funkčnost přístřešku vyzkoušel na vlasntí kůži terénní pracovník Karel Pauch. Právě on nejčastěji kontaktuje osoby bez domova přímo na ulici. „V iglou bylo sice trochu těsno, ale teplo, takže noc se přečkat dala,“ komentoval Pauch.

Přístřešek osobě uvnitř zajistí teplotu až o 18 stupňů vyšší, než je teplota venkovní. Navíc nabízí alespoň minimální soukromí.

Foto FB/Iglou cz

Štítky Jablonecko, iglu, bezdomovci, přístřešek

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.