úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Nové vedení Jablonce zrušilo soutěž na obnovu Slunečních lázní a okolí přehrady. Chce tím ušetřit

Jablonec zrušil architektonickou soutěž na podobu Slunečních lázní a okolí přehrady. Jako důvod udává nové vedení radnice vysoké náklady, které město v nejbližší budoucnosti čekají. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová. Přehrada a její okolí je jedním z nejcennějších veřejných prostranství Jablonce. Chybí tam ale základní vybavení, jako převlékárny nebo sprchy.

Jablonec soutěž vypsal 10. září, kdy byl ještě primátorem Milan Kroupa zvolený za ANO. I podle současného primátora Jiřího Čeřovského (ODS) vedení radnice důležitost přehrady vnímá. „V současné chvíli jsme však nuceni zvažovat míru investic, kterými můžeme město do budoucna zavázat. Proto jsme se rozhodli architektonickou soutěž zastavit," uvedl Čeřovský.

Náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček (ODS) uvedl, že místo do soutěže by chtěli peníze vložit přímo do zvelebování přehrady. „Čerpat chceme z projektů, které už máme, a to včetně podnětů občanů, jež podávali například při projednávání před prázdninami ve mšenské škole nebo v rámci participativního rozpočtu," uvedl.

V první etapě se podle něj chce město zaměřit na sociální zázemí v okolí přehrady. Chce také zlepšit stav v Průběžné ulici, kde je cílem radnice klidnější doprava a bezpečnější pohyb in-linistů, cyklistů, pěších a dětí.

Nové vedení Jablonce tvrdí, že tímto krokem ušetří miliony korun. Podle Roubíčka jen odměny pro vítězné tři návrhy dosahují v součtu 450 tisíc korun a radnice by navíc musela vyplatit po 50 tisíc korun za každý došlý návrh jako takzvané tužkovné. K tomu je podle náměstka nutno připočíst odměny členům poroty a zpracování zakázky za téměř čtyři miliony.

O budoucnosti Slunečních lázní se v Jablonci mluví roky. Část lidí chce zachovat jejich historickou podobu, jiní žádají radikálnější řešení. Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízejí sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dá jen přes převlékací kabiny. Areál patří městu, jeho stav je ale žalostný.

Autoři | Foto Petr Stolín

Štítky architektura, rekreace, přehrada, jablonec, sluneční lázně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.