sobota 7. prosince 2019 Ambrož

Oba gymply a další dvě střední školy v Jablonci budou bezbariérové

Díky dotacím od kraje, státu i z EU budou celkem čtyři střední školy v Jablonci nad Nisou bezbariérové. Náklady na úpravy škol se pohybují okolo 50 milionů korun.

Čtyři střední školy v Jablonci nad Nisou budou bezbariérové. Úpravy obou jabloneckých gymnázií, obchodní akademie a střední školy řemesel a služeb přijdou dohromady na 50 milionů korun. Liberecký kraj zaplatí pětinu nákladů, většinu dají fondy Evropské unie a stát. Projekty musejí ještě schválit krajští zastupitelé řekla krajská radní pro evropské projekty Radka Loučková Kotasová.

Úpravy, které zpřístupní školy i lidem s postižením či omezením, nejsou podle radní jedinými projekty, na něž chce kraj žádat evropské dotace. „Připravujeme i rekonstrukci třetího patra Jedličkova ústavu v Liberci. Vznikne zde deset nových ubytovacích jednotek s vlastním sociálním zázemím. Klienti budou moci využít i lůžkový evakuační výtah. Celkové náklady dosahují téměř 26 milionů korun,“ doplnila Radka Loučková Kotasová.

Liberecký kraj chce žádat dotace také na výstavbu domácnosti pro lidi se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy, kde se bude starat o klienty příspěvková organizace APOSS Liberec. Projekt za 52 milionů korun nahradí objekt organizace, který moderním potřebám už nevyhovuje. „Jde o další projekt transformace sociálního zařízení v kraji. Podobné projekty jsou velmi složité na přípravu, lidé v okolí se jim často brání,“ přiznala krajská radní.

Pomoc organizacím, které pečují o postižené, je dlouhodobě jednou z priorit Libereckého kraje. Dokončit už se podařilo transformaci ústavu v Mařenicích na Českolipsku, pracuje se na transformaci Domova Sluneční dvůr v Jestřebí. „Jsem velmi rád, že se nových prostorů dočkají další objekty. A nejde ani tak o krásu a účinnost samotných staveb, ale především o lidi uvnitř těchto zdí a cihel, o ty, kteří neměli v životě takové štěstí, ale přesto si zaslouží důstojně žít,“ dodal náměstek hejtmana Pavel Svoboda.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, školy, střední, handicapovaní, Jablonec n.N.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.