Aktuálně

Atraktivní, ale těžký los pro Jablonec. Ve čtvrtfinále poháru přivítá Slavii více...

Tygři ustáli nápor Třince a vrátili se na druhé místo tabulky více...

Při požáru zachránil liberecký hasič Roman Kostelňák dítě, dostal medaili HZS více...

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Pro hory žil i zemřel. Výstava fotek Viléma Heckela připomíná tragickou expedici v Peru

Autoři | Foto Vilém Heckel

Přes 70 velkoformátových fotografií horolezce Viléma Heckela, jeho publikace a osobní věci z výprav jsou v Domě Scheybalových v Jablonci. Výstava je připomínkou tragické výpravy československých horolezců v Peru v roce 1970. Zahynula tehdy celá patnáctičlenná expedice, mezi nimi i Heckel. Neštěstí každoročně připomíná lyžařský běh Jizerská 50 - Memoriál Expedice Peru 1970, na který se sjíždějí závodníci z celého světa.

„Huascarán - jen málokdo v našem kraji neslyšel o tomto neštěstí, mnoha lidí se ztráta dotkla osobně. Je to téměř padesát let, a přesto jsou mezi námi ti, kdo mají událost v živé paměti," uvedl ředitel jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil. Výstavu podle něj připravují ve spolupráci s Heckelovou dcerou Helenou, která se stará o rozsáhlý archiv svého otce. „V němž je systematicky uloženo přes 60 tisíc negativů. Některé z nich nebyly dosud zveřejněné," dodal.



Výstava potrvá do 15. února a představí jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. Od Tater přes Krkonoše, Jizerky a Český ráj dokumentoval Heckel českou horolezeckou špičku v období od 50. do 70. let minulého století. Středem jeho zájmu nebyly však jen hory. Vytvořil celou řadu portrétů, zachytil architekturu, atmosféru měst, křivolakých ulic, intimních chvil, okamžiků, struktur krajiny. Za svého života vydal deset publikací, všechny budou na výstavě v Jablonci. Heckel se narodil před 100 lety v Plzni a zemřel o 52 let později 31. května 1970 v horolezeckém táboře zavalen lavinou bahna a kamení při zemětřesení pod horou Huascarán.

VILÉM HECKEL – KOUZLO HOR

v Domě Scheybalových (Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou):
út – pá 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, so 10.00 – 13.00 hodin
ne 1. 12. 15.00 – 18.00 hodin
24. – 26. 12., 1. – 2. 1. zavřeno, 31. 12. 10 – 12 hodin

Výstava potrvá do 15. února. Vstup je zdarma.

K tragické události vydá jablonecká Česká mincovna limitovanou emisí medaile podle návrhu akademického sochaře Jiřího Dostála. „Jde o výjimečnou ražbu k 50. výročí této tragédie mimo emisní plán České mincovny. Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném blistru, kde na rubu dvojjazyčně představíme tragický příběh z roku 1970," uvedla Lenka Klimentová z České mincovny. Předávat je budou podle abecedního pořádku v předvečer únorového závodu běžkařů. Stejné stříbrné medaile, ale již bez číslování na hraně, dostanou tři nejlepší z hlavního závodu mužů a žen. Sto kusů stříbrných medailí získá také pořadatel závodu pro významné sportovce, partnery a hosty. V běžném prodeji medaile nebudou.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky fotografie, horolezectví, Jablonec, Huacarán, Peru, Viém Heckel, Vilém Heckel, horolezec, Jablonec nad Nisou, Huascarán, Jizerská padesátka, stříbrná medaile, Česká mincovna, Jiří Dostál

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.