pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Kříž v Rýnovicích by se mohl dočkat obnovy. Pomoci může i hlasování

Město Jablonec se přihlásilo do projektu Ahoj, krásné Česko! díky kterému může získat finanční příspěvek na obnovu Priebischova kříže v Rýnovicích.

Projekt agentury Lepší místo chce vrátit zašlým místům jejich slávu. „Chceme, aby místa zase zářila čistotou, vandalové se jim vyhýbali a lidem se v nich dobře žilo. Vytipovali jsme několik míst po celé republice, která si podle nás zaslouží pomoc nejvíc. Tři vámi vybraná místa vyčistíme a zkrášlíme,“ řekl Petr Steklý za organizátory.

Soutěží se o třikrát 100 tisíc korun. Jablonec má v projektu kříž za sídlištěm Na Úbočí. Památka je zničená a obnovu by si zasloužila. V Rýnovicích jsou hned dva Priebischovy kříže. „Postavili je zde příslušníci jedné rodiny,“ komentoval tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Do projektu hlasováním se můžete zapojit ZDE.

Původně stál při Tovární cestě dřevěný kříž. Ten ale nechal Albert Pribesch v druhé polovině 19. století nahradit kamenným a dřevěný kříž se přesunul do ulice U Družiny. Albert Priebsch byl průmyslník s 10 sourozenci. Sám měl deset dětí a jeho rodina patřila mezi nejbohatší fabrikantské rody na Jablonecku.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky Priebischův kříž, Jablonec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.