pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Zářil nad Jizerkami, úlomky bolidu dopadly mezi Desnou a Černou Říčkou

Před týdnem ozářil nebe nad Jizerkami bolid. Podle Astronomického ústavu AV ČR byla oblast dopadu jeho úlomků určena mezi Desnou a Černou Říčkou. Pracovníci ústavu už oblast prohledali, ale nenašli nic, nyní tak má možnost zkusit štěstí i veřejnost.

Jeden nebo několik větších meteoritů (do velikosti 10 cm) se může nacházet na okraji Desné mezi Černým kopcem a Sedmidomky, malé meteority (do několika cm) mohou být roztroušeny na větší ploše od vodopádů v údolí Černé Desné po obec Černá Říčka. „Velmi pravděpodobně se jedná o kamenné meteority s černohnědou matnou kůrou, které jsou uvnitř šedé. Jsou nápadně těžší než pozemské horniny stejné velikosti,“ uvedli astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička.

Nebe nad Jizerkami ozářil bolid. Zachytila ho kamera na škole ve Frýdlantu

Velmi jasný meteor, takzvaný bolid, ozářil v neděli v podvečer oblohu nad Jizerskými horami. Průlet tělesa zachytila kamera Astronomického ústavu Akademie věd ČR na budově Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Pouhým okem ho ale v...

Pokud by někdo v oblasti takový úlomek nalezl, astronomové by byli rádi, kdyby je nálezce kontaktoval. „Jsme schopni zajistit odborné posouzení nálezu a zároveň ujišťujeme, že vzorky zaslané k posouzení vrátíme nálezci, pokud tak bude chtít,“ dodávají Spurný s Borovičkou.

Podle nich je v každém případě nutné nález dobře zdokumentovat - nejlépe pořídit snímek nalezeného vzorku v původní pozici, zaměřit místo nálezu a zaznamenat všechny důležité okolnosti nálezu, jako například datum a čas.

Popis jednotlivých úlomků a oblastí

1 - 2 g – přednostně má smysl hledat na přehledných plochách, jako louky s nízkou trávou, cesty a parkoviště. Louky a sjezdovka mají místy vysokou trávu. Systematicky hledáno na sjezdovce.

5 - 10g - vzrostlý les s proměnným podrostem na vrchu kopce, zde bylo hledáno náhodnými průchody.

10 - 30g - prudký svah, les po těžbě, náletové dřeviny, skály, dole potok Černá Desná s vodopády - velmi obtížně průstupný terén. Zde bylo hledáno náhodnými průchody.

750g - severní okraj zástavby obce Desná, soukromé zahrady, louky, lesy, potok. Zde bylo hledáno systematicky i opakovanými náhodnými průchody.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Astronomický ústav Akademie věd ČR

Štítky bolid, jizerské hory, Astronomický ústav Akademie věd ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.