Přírodní nádrže v Česku trápí sinice. Tu jabloneckou už ale pátý rok ne. Čím to je? Od roku 2019 používá radnice na jejich likvidaci ultrazvuk, v poslední době navíc přidala takzvané zelené ostrůvky. A voda má i koncem srpna nejlepší kvalitu. Město za opatření na přehradě ročně platí necelého půl milionu korun.
Opatření probíhají pouze v první části přehrady. V ostatních dvou ne. A tak je na první pohled vidět, jak fungují. „Voda ve dvou horních nádržích Mšenské kaskády koncem srpna připomíná hrachovou polévku. V dolní nádrži se přitom lidé stále koupou,“ říká Pavel Záleský ze společnosti PWT, která v přehradě sinice likviduje.
Sinice se v nádrži likvidují pomocí ultrazvuku už pátým rokem. „Součástí je pronájem tří plováků osazených ultrazvukovou technologií. Ta omezuje nežádoucí rozvoj sinic a zelených řas na hladině nádrže," dodal Záleský.
Vysílače jsou ponořené asi 30 cm pod hladinou na plovákových nosičích a energii k jejich provozu zajišťují integrované solární panely. Umístěné jsou tak, aby vliv ultrazvuku na zelené řasy i sinice překrýval pláže přehrady.
„Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je metoda šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organizmy a nezpůsobuje únik toxinů do vody,“ dodala náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
Od roku 2021 se na přehradě objevily také malé travnaté ostrůvky. Ty jsou v rámci Česka unikátem. „Jde o třetí prvek z celé řady opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. Tím prvním bylo odkanalizování okolí všech tří přehrad, druhým opatřením jsou plovoucí pontony s ultrazvukovou technologií na první přehradě,“ doplnila mluvčí radnice Jana Fričová.
Sinice trápily přehradu od roku 2008, naposledy pak platil o deset let později. Od chvíle, kdy fungují opatření, voda patří celou sezonu k nejlepším.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.