Další z řady podvodů souvisejících s investicemi do kryptoměn řeší v současné době kriminalisté z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou. Oproti dalším je však tento výjimečný výší způsobené škody, která činí 2 miliony a 800 tisíc korun. Přišla o ně žena v seniorském věku, která před dvěma lety uvěřila nabídce na investování do kryptoměn a poté neznámému muži, který z ní pod různými záminkami v souvislosti s kryptoměnami vylákal nejen její úspory a přístup do internetového bankovnictví, ale i peníze ze dvou úvěrů, které si žena vzala a také z půjčky od její známé. Trpělivost podvedené ženě došla až letos na začátku roku a vše oznámila policii. Ta před pochybnými investicemi do kryptoměn opět varuje.
„V září 2022 žena v seniorském věku na internetu zareagovala na nabídku investování do kryptoměn a první investiční balíček ji přišel na 30 tisíc korun. Následně byla neznámým mužem přesvědčena k nákupu dalších balíčků, a to v celkové hodnotě 160 tisíc korun. Poté byla kontaktována neznámými lidmi v průběhu roku 2024 a nabídli jí převod finančních prostředků z uvedené předchozí investice na nový obchodní účet, na který ovšem nejprve musela poslat další finance. Neznámý muž ji postupně přesvědčil pod různými záminkami k dalšímu zasílání peněz a došlo to tak daleko, že si žena vzala i dva úvěry ve statisícových částkách a další finance si půjčila i od své známé,“ popisuje mluvčí policie Dagmar Sochorová.
Během komunikace s neznámým mužem mu seniorka navíc poslala kopii svého občanského průkazu, platební karty s částečně zakrytými údaji a výpisy ze svých účtů u bankovních společností. „Nakonec se neznámému muži dosud nezjištěným způsobem podařilo získat i vzdálený přístup do ženina počítače včetně internetového bankovnictví a bez jejího souhlasu zadával odchozí platby na kryptoměnové burzy,“ uvádí Sochorová.
Komunikaci s neznámým mužem seniorka ukončila letos v lednu. „A to v okamžiku, kdy po ní požadoval další investici ve výši půl milionu korun za to, že jí tentokrát již všechny její finanční prostředky pošlou na její účet a provedou i expresní platbu splátky její známé, která jí část peněz půjčila. Na základě této skutečnosti se žena, která uvedeným způsobem přišla o téměř tři miliony korun, rozhodla na konci února podat trestní oznámení,“ dodává mluvčí policie.
Kriminalisté, kteří nyní celý případ šetří, již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
„Přestože pravidelně o podobných případech informujeme a veřejnost před podvodníky varujeme, stále tyto případy přibývají a lidé zbytečně přicházejí o své někdy i celoživotní úspory. Uvědomte si, že v dnešní době nikomu nikdo nic nedá zadarmo jen tak. Nabízené velmi výhodné investice do čehokoliv jsou svým charakterem velmi rizikové. Zamyslete se proto, zda vám takové riziko v podobě nenávratné ztráty vašich peněz stojí za to, že budete komunikovat s naprosto neznámými lidmi vydávajícími se například za zkušené investiční poradce. Více prověřujete a méně riskujte. Buďte obezřetní,“ uzavírá varováním Dagmar Sochorová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.