Počasí dnes-0,8 °C, zítra2,2 °C
Úterý 18. března 2025  |  Svátek má Eduard
Bez reklam

Aktuálně

Velký zájem i dobré počasí. Skiareál na Ještědu bude v provozu ještě týden více...

Anděl strážný se dnes v Zákupech zapotil. Řidič tam vjel přímo pod vlak, srážku s 683 tunami vážící soupravou přestál s lehčím zraněním více...

Jedenáctiletá fenka uvízla v Horní Branné v díře v ledu na rozmrzajícím rybníce. Na břeh ji hasiči dostali pomocí paddleboardu více...

Ani požitý alkohol, ani zákaz řízení. Řidiče v Mníšku zastavila v neděli ve tři ráno až svodidla více...

Čistírna odpadních vod v Liberci se bude muset asi rozšířit na úkor plánované bioplynové stanice a kompostárny více...

V liberecké galerii se ukrývá Třesoucí se říše. Stojí za ní slavná maďarská sochařka Zsófia Keresztes více...

Ve Vítězné proběhlo kácení stromů. Začne rekonstrukce ulice více...

Sezona na státních hradech a zámcích začne 5. dubna. Jaké novinky přinesou ty v Libereckém kraji? více...

V noci mráz, přes den jaro. O tomto týdnu naměříme až 16 stupňů Celsia více...

Zoo v Liberci začne v dubnu testovat nový systém s mokřadem k čištění a úspoře vody více...

Nový majitel Textilany chce místo využít pro výstavbu bytů

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Textilana má nového majitele. Ten zde plánuje vybudovat přibližně tisícovku nových bytů, z toho více jak ve dvou seti případech by se mělo jednat o byty luxusní.

Pozemky po bývalé Textilaně v dolním centru Liberce, jejichž koupi zvažovalo i město, mají nového vlastníka. Pozemky získala investiční společnost Middle Europe Investments (MEI). Řekl předseda správní rady MEI Peter Winkelman. Pro devítihektarový areál plánuje společnost výstavbu více než 1000 bytů a část hodlá využít pro kanceláře a podnikatelský inkubátor.

„Ano, mohu potvrdit, že jsme koupili pozemky v Liberci s názvem Textilana,“ řekl Peter Winkelman, který je také spoluvlastníkem libereckého zámku. Cenu transakce firma nezveřejnila. Největší volnou plochu v širším centru stotisícového města prodával holding, který ji koupil před 15 lety v dražbě za 90 milionů korun.

Liberec nakonec pozemky koupit nechtěl

Liberec do soutěže nakonec nabídku nepodal, většina zastupitelů byla proti. Podle posudků města má areál hodnotu 70 milionů Kč. Nový vlastník v Liberci a okolí vidí rostoucí potenciál v průmyslu a komerčních službách. „Vidíme, že potřeba komerčního prostoru a zejména cenově dostupného bydlení se v příštím desetiletí zvýší. Proto jsme se rozhodli tyto části pozemků získat,“ uvedl Winkelman. Podle něj už začaly projekční práce.

„Je to zatím velmi předběžné, ale vize spočívá v realizaci více než 1000 nových bytů, z toho 30 procent v cenově dostupné kategorii,“ řekl. Zhruba čtvrtina bytů by měla být v kategorii luxusních. Pro komerční účely, hlavně kanceláře, chce firma využít asi 15.000 metrů čtverečních.

Město s investorem jedná

„V tomto místě též vidíme možnost inkubátoru, prostoru pro start začínajících malých firem. Současně si uvědomujeme, že rozvoj takovéhoto rozsáhlého projektu ve městě Liberec bude trvat mnoho let,“ dodal Winkelman. Náměstkyně primátora Karolína Hrbková dnes řekla, že s novým majitelem už předběžně jednali o dvou pro město důležitých záležitostech.

„První z nich je, aby na části ploch po bývalé Textilaně byl vytvořen městský park tak, aby celá plocha nebyla zastavěna, ale sloužila veřejnosti. Druhou věcí je, že město má nedostatek vlastních bytů, proto bychom jich od investora chtěli část získat do majetku města,“ řekla. Winkelmana považuje za seriózního partnera. „Vyzkoušeli jsme si to na spolupráci při otevření a zpřístupnění zámeckého parku,“ dodala.

Předchozí majitel plánoval, že místo zkrachovalé textilky vybuduje obchodní a zábavní centrum za 1,2 miliardy korun. Nakonec svůj záměr neuskutečnil. Textilní továrna se v areálu nacházela zhruba dvě století. Ještě na počátku 90. let 20. století byla největším výrobcem vlněných tkanin v republice, výroba v ní skončila v roce 2001, když Textilana nebyla schopna splácet své závazky. V dalších letech se prováděla demolice takřka všech budov v areálu, jako poslední přišel na řadu v roce 2005 osmdesátimetrový tovární komín. Zůstala stát pouze budova bývalé soukárny v jihozápadním cípu u Klicperovy ulice, která ve 30. letech 20. století dostala cenu za průmyslový design.

Jak šel čas s Textilanou

Textilku zde založil Johann Liebieg ve druhé polovině 19. století a šlo o největší textilní továrnu na severu Čech. Navrhli ji významní architekti Max Kühn a Heinrich Fanta. Textilka se ale v devadesátých letech dostala do problémů a nakonec přestala fungovat. V roce 2003 a 2004 došlo k její demolici, což těžce nesly generace lidí, kteří tu pracovali. O rok později šel k zemi i symbol továrny – komín s logem Textilana. Zbyl jen jediný dům, takzvaný Blaupunkt, ze kterého je dnes ruina. Holandský investor měl s areálem velké plány, mělo tu vyrůst moderní obchodní centrum s hotelem. Jenže mezitím v Liberci vyrostly další obchodní domy a areál začal pustnout. Nyní ho kupuje nový investor, který zde chce vystavět tisíc bytů.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky textilana, bydlení, Liberec, Middle Europe Investments, Pete Winkelman, pozemek, investor, továrna, Middle Europe Investments, a.s., Johann Liebieg, Heinrich Fanta, Max Kühn, Blaupunkt

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nový majitel Textilany chce místo využít pro výstavbu bytů  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.