pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Bazén na Františkově hýbe Libercem, lidé i zastupitelé volají po obnově

Poté, co se na začátku roku dostala k veřejnosti informace o tom, že město Liberec se rozhodlo neopravit bazén při Základní škole Švermova, zvedla se vlna nesouhlasu. Vznikla dokonce petice. K myšlence zrekonstruování bazénu se navíc kloní i někteří zastupitelé.

Na včerejším zasedání zastupitelstva bylo jedním z velkých témat i bazén na Františkově. Tento bazén je uzavřen již více než deset let. V případě jeho obnovy by ale mohlo být místo náhradním útočištěm v době dvouletého uzavření městského plaveckého stadionu, který čeká rekonstrukce.

Když ale vedení města na začátku ledna prohlásilo, že bazén na Františkově se obnovovat nebude, a že pro tento prostor raději najde jiné využití, například tělocvičnu, strhla se pod nejedním článkem ostrá debata plná nesouhlasných názorů. Pirátská strana dokonce založila facebookovou stránku Nechceme Liberec bez bazénu a vytvořila i internetovou petici.

Výhody rekonstrukce bazénu podle facebookové skupiny Nechceme Liberec bez bazénu
1) Liberec nebude 2 roky bez bazénu
2) Liberec investuje do městského majetku - školního bazénu
3) bazén bude moci sloužit školnímu plavání nebo plaveckým oddílům i po rekonstrukci velkého bazénu a tím mu uleví
4) využití mimo vyučovací hodiny bude i pro veřejnost z Františkova a blízkého okolí

O budoucnosti bazénu se debatovalo i na včerejším zastupitelstvu. „Zaskočilo nás, když jsme se dozvěděli, že by se neměl bazén na Františkově opravovat. Tento bazén se využíval řadu let a nyní je přibližně deset let uzavřený. Důvodem byla mimo jiné nevyhovující přístupová cesta z šaten k bazénu. Rádi bychom, aby se povedlo tento bazén zrekonstruovat,“ uvedl Pavel Felgr

Ten také odprezentoval důvody, proč je oprava podle něj důležitá. „Město se připravuje na velkou rekonstrukci městského bazénu, který bude dva roky uzavřený. Po tu dobu chce využít například jablonecký bazén, ale nevíme, jaká by tam byla kapacita. Bazén na Františkově má navíc oproti dalším školním bazénům tu výhodu, že má 25 metrů, a dal by se tak využít například i pro plavecké oddíly a veřejnost,“ komentoval Felgr.

Nejde o rozmařilost ale o plaveckou gramotnost

Proti rozhodnutí neopravit bazén v ZŠ Švermova vystoupila i doktorka Veronika Braierová„Mám na Švermovce dvě děti a zahrnuly mě pocity zklamání, když jsem se dozvěděla, že se nebude zdejší bazén opravovat,“ sdělila lékařka. Podle ní je současná kapacita bazénů v Liberci nedostačující. Apelovala proto na vedení města, aby se myšlenkou rekonstrukce bazénu znovu zabývalo.  

„Nechceme skluzavky ani vířivky, chceme prostor, kde se naše děti naučí plavat. To není žádná rozmařilost, ale plavecká gramotnost, která je stejně důležitá, jako umět číst a psát,“ řekla Braierová a upozornila, že by mělo být město vděčné za každé dítě, které sportuje a nepoflakuje se po Fügnerce. K opravě se kloní také Josef Šedlbauer. „Bazén se nachází ve skvělé lokalitě, a navíc už tam takový objekt stojí,“ komentoval.

Řešení bude hledat pracovní skupina

Přestože obnově bazénu na Františkově nebylo vedení města ještě nedávno příliš nakloněné, nyní přišlo s návrhem pracovní skupiny. „Navrhuji, aby byla zřízena pracovní skupina, která se bude zabývat koncepcí rekonstrukcí a provozů bazénu v Liberci. V tuto chvíli máme v bazénu celkem pět plaveckých ploch a je zde i uzavřený objekt v ZŠ Švermova,“ konstatoval primátor Liberce Jaroslav Zámečník

Pracovní skupina by se tak měla zabývat například tím, jak si město představuje situaci ohledně bazénů za deset let, jak by se mělo město podílet na provozu bazénů a jaká by byla součinnost jednotlivých sportovních oddílů. K vytvoření pracovní skupiny se vyjádřilo na zasedání hned několik zastupitelů. Většina z nich s jejím vytvořením souhlasila. „Jsem ráda, že tu již zaznívají jiná slova než na tiskové konferenci, kde bylo řečeno, že je zájmem města vybudovat zde jiné sportoviště. Myslím, že tento posun názorů uvítají všichni,“ řekla Zuzana Kocumová.

Budoucnost bazénu na Františkově tak zatím vůbec není jasná. Možná se sem někdy vrátí malí plavci, možná zde vyroste tělocvična. I na sociálních sítích se k rekonstrukci bazénu vyjadřuje mnoho lidí, někteří zavzpomínali, jak se sami na Františkově učili plavat. „Jo na hovadiny typu písečná pláž před radnicí peníze jsou,ale na skutečnou potřebnou věc ne!
Hlavně že dostávají xxx peněz za natáčení filmů,“
napsal Josef. „V bazénu jsem se učil s tátou plavat a když jsem chodil na druhý stupeň, měl jsem tam na nástěnce rekord na 25 m kraul.. Takže mám na bazén spousty vzpomínek a nesouhlasím s přístupem a postojem úředníků z liberecké radnice,“ komentoval Petr

Založení petice podporuje i Jan Korytář„Je dobře, když se lidé ozvou, pokud se jim něco nelíbí. Změna pro Liberec obecně považuje rozhodnutí nepokračovat v rekonstrukci tohoto bazénu za špatné a nepromyšlené rozhodnutí.“ 

Za záchranu bazénu na Františkově se postavila i skupina Nechceme Liberec bez bazénu

Foto pixabay.com

Štítky bazén, Františkov, Liberec, zastupitelstvo, plavání

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.