sobota 16. listopadu 2019 Otmar

Z léta do zimy? Na Jizerce k ránu mrzlo, meteorologové naměřili -2,3 stupně

Tropické počasí na Liberecku vystřídalo poměrně výrazné ochlazení, teploty k ránu v nižších polohách klesly k deseti stupňům. A v Jizerkách dokonce rtuť teploměru spadla pod nulu, na Jizerce meteorologové naměřili -2,3 stupně Celsia.

„Dnešní ráno bylo po delší době osvěžující s průměrnou minimální teplotou kolem 10 °C. Dokonce byla i místa, kde mrzlo,“ uvedli meteorologové z ČHMÚ.

Vůbec nejnižší teplota v celé zemi byla naměřena právě na Jizerce, mrzlo ale třeba i na šumavské Kvildě a Rokytské slati nebo v Krušných horách v Jelení.

Nejteplejší červen od roku 1961

Česká republika přitom v posledních týdnech zažívala spíše horko a tropické noci. Červen byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v Česku sledovány. Patřil zároveň mezi pět nejteplejších měsíců od roku 1961. Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy průměrná teplota byla o 1,3 stupně nižší než letos v červnu.

Teplotní rekordy v Česku padaly ještě v pondělí. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. V pondělí odpoledne se přes Česko přehnaly bouřky a začalo se pozvolna ochlazovat. V noci na úterý ještě většina pražských stanic zaznamenala tropickou noc a ráno teplota klesla pár desetin pod 20 stupňů. Výjimkou bylo Klementinum s ranním minimem 20,5 stupně. Do konce pracovního týdne meteorologové očekávají v Česku slunečné počasí s letními teplotami a jen minimem srážek.

Autoři | Foto itras.cz | Zdroj ČTK

Štítky Jizerka, počasí, teplota, mráz

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.