pátek 5. června 2020 Dobroslav

Téma Turówa se projednávalo i na polském velvyslanectví, hejtman připomněl možnost žaloby

Na polském velvyslanectví v Praze se setkal hejtman Libereckého kraje Martin Půta s Chargé d'affaires Antoniego Wręgim. Hlavní téma bylo jasné, možné rozšiřování dolu Turów.

Že situace okolo hnědouhelného dolu trápí Liberecký kraj není novinkou. A vedení kraje se snaží řešit situaci všemi možnými cestami, včetně těch diplomatických. „Informoval jsem pana Chargé d'affaires o tom, že Liberecký kraj požádal o zrušení rozhodnutí zastupitelstva Bogatynia,“ komentoval hejtman Martin Půta

Jak už dříve hejtman uvedl, územní plán byl podle české strany schválen nezákonně. „Schválením tak vedení Bogatynie porušuje mezinárodní smlouvy,“ komentoval Půta. Zároveň na velvyslanectví upozornil, že kraj je v případě nutnosti rozhodnutý obrátit se na polský nebo mezinárodní soud.

Psali jsme: Rozhodnutí Bogatynie bylo nezákonné. Boj Česka proti Turówu nekončí, hrozí i mezinárodní žaloba

Hejtman při setkání požádal, aby pan Chargé d'affaires oficiální cestou informoval polské ministerstvo životního prostředí o tom, že česká strana vnímá velmi negativně kroky v Polsku. Vedle Turówa se na velvyslanectví projednávala i spolupráce Libereckého kraje a Dolnoslezského vojvodství. „Společně se povedla například revitalizace železniční trati mezi Szklarskou Porębou a Harrachovem nebo rekonstrukce silnic v rámci akce Od zámku Frýdlant k zámku Czocha,“ informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Autoři | Foto panoramio.com

Štítky Turów, těžba, důl, Polsko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.