Během listopadu můžou Liberečáci poslat na radnici návrhy, jak by si přáli vylepšit své město. Fantazii se meze nekladou, zároveň má ale podávání návrhů svá pravidla. Pokud tak máte v hlavě nějaký nápad, třeba nové dětské hřiště nebo opravu určité stezky, máte příležitost dát o tom vedení Liberce vědět.
Liberec poprvé umožní svým obyvatelům navrhnout a rozhodnout o využití části rozpočtu města. V rámci takzvaného participativního rozpočtu vyčlenila radnice pět milionů korun. Své návrhy budou moci lidé posílat v průběhu listopadu. Příjem žádostí město spustí v pátek, řekl vedoucí odboru kancelář primátora Jiří Mejsnar.
Lidé podle něj musí přijít s konkrétním řešením. „Nestačí říci, udělejte s tím něco. Navrhovatel podá elektronicky přes webový formulář podnět, nápad, který musí obsahovat popis projektu, jednoduchý zákres i orientační rozpočet,“ uvedl Mejsnar. Úředníci z města z kanceláře architektury budou poté podle něj s navrhovatelem spolupracovat na dopracování projektu.
Radnice bude přijímat projekty ve dvou kategoriích, od 40.000 do 150.000 korun a ve druhé od 150.000 do milionu korun. „Pro malé projekty je dohromady vyčleněn milion a pro velké čtyři miliony,“ řekl vedoucí odboru.
Dostat by se tak mělo minimálně na 12 projektů. O které půjde, rozhodne veřejnost hlasováním. Mejsnar předpokládá, že ho spustí příští rok zřejmě v březnu. Úředníci města ještě před tím došlé projekty vyhodnotí, zda se dají realizovat. „Jestli je to na pozemcích města, jestli je to v souladu s územním plánem, jestli se projekt vejde do předpokládaných nákladů a jestli se dá stihnout do dvou let,“ uvedl Mejsnar. Dva roky je maximální doba pro realizaci vybraných projektů.
Participativní rozpočet využívají všechna větší města v Libereckém kraji, krajský Liberec se přidal jako poslední. Už několik let ho mají v Semilech i Turnově, loni s ním začala Česká Lípa a letos Jablonec nad Nisou a Nový Bor.