neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Liberečtí zastupitelé přijali slavnostní deklaraci, Změna na jednání nedorazila

V Liberci včera na slavnostním zasedání zastupitelé jednohlasně přijali deklaraci ke 30. výročí listopadových událostí 1989. Podle náměstka primátora Ivana Langra a jejího autora je poděkováním lidem, kteří se v Liberci do revoluce před 30 lety zapojili mezi prvními, a zároveň je i reakcí na současné dění.

Opoziční Změna pro Liberec na jednání nepřišla. Jako důvod uvedla, že jí to příliš připomíná časy minulé. „Pamatuji si dobře na dobu před rokem 89, na Listopad i roky následující. Jsem už příliš starý, abych šel poslouchat prázdné fráze Ivana Langra, hejtmana nebo kohokoliv z dnešních mocných a u chlebíčků pak marnil čas. Nedává mi smysl poslouchat prázdná slova od lidí, kterých si nevážím,“ uvedl lídr Změny Jan Korytář.

Langr uvedl, že deklarace má být poděkováním zejména těm, kteří se do revoluce zapojili už v prvních dnech po zákroku policie vůči studentům v Praze. „Zapojili se bez ohledu na to, co to může způsobit jim a jejich rodinám, protože v té době vůbec nebylo jasné, jak dopadne,“ uvedl Langr. Na dnešní jednání zastupitelstva bylo pozváno 60 libereckých osobností z roku 1989. V deklaraci se uvádí:

„Děkujeme všem členům tzv. Liberecké iniciativy, rodícího se Koordinačního centra OF, hercům Divadla F. X. Šaldy i Naivního divadla Liberec, představitelům Lifóra, vysokoškolskému stávkovému výboru, odvážným středoškolákům i žurnalistům a v neposlední řadě stovkám neorganizovaných jednotlivců.“ Liberecké divadlo se jako první mimopražské ke stávce přidalo už v sobotu 18. listopadu, o dva dny později vyšli do ulic studenti a první demonstrace na náměstí u radnice se konala v úterý 21. listopadu, pořádala ji Liberecká iniciativa v čele Gabrielou Kafkovou.

Druhá část deklarace je reakcí na současnou situaci ve společnosti. „Protože vnímám to rozpoložení a rozdělení společnosti a zkrátka listopad spojoval a teď jsme úplně někde jinde,“ uvedl náměstek. V deklaraci ale není nijak konkrétně zmiňované aktuální dění u nás, což vadí libereckému týmu iniciativy Milion Chvilek pro demokracii.

„Oceňujeme závěrečnou část slavnostní deklarace zastupitelstva města Liberec a výzvu k ochraně demokratických institucí. Vzhledem k vážnosti současné situace v České republice však zároveň považujeme slavnostní deklaraci za příliš obecnou, a proto navrhujeme a žádáme vás: Upozorněte v deklaraci konkrétně na rizika plynoucí ze současného propojování politické, ekonomické a mediální moci v České republice. Upozorněte také na rizika, plynoucí z tlaku na média veřejné služby České republiky,“ uvedli v prohlášení.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky historie, správa, 1989, Liberec, deklarace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.