neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Tým vyšetřující výbuch v Hamru na Jezeře doplní další specialisté

Okolnosti výbuchu v Hamru na Jezeře budou vyšetřovat i další specialisté. Jde ale o běžný postup při takto komplikovaném případu.

Vyšetřovací tým hasičů doplní další specialisté. Společně vyšetří okolnosti výbuchu v provozovně likvidace nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře. Po zásahu měli problémy i záchranáři či policisté, na mimořádné zdravotní prohlídky musí chodit asi 140 lidí. O doplnění vyšetřovacího týmu o odborníky na zásahy rozhodl generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba, informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

„Jedná se běžný postup v případě komplikovanějších zásahů, případně zásahů, při kterých dojde ke zranění členů zasahujících složek IZS,“ uvedl Rudolf Kramář. Smyslem takového postupu je podle něj získat nové zkušenosti pro další zásahy obdobného druhu. „A případně zajištění takových opatření, která by napříště pomohla lépe předcházet možným zraněním,“ dodal.

Na následky zranění při neštěstí z 19. listopadu zemřel jeden pracovník firmy, dalších sedm utrpělo zranění a 140 lidí musí chodit na vyšetření. S uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích, řekl již dříve ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Obtíže mají pracovníci záchranné služby, kteří v Hamru zasahovali. U poloviny z nich přetrvávají respirační a kožní obtíže a jeden je v pracovní neschopnosti. „Nic se na tom zatím nezměnilo,“ uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Preventivní prohlídky nařízené hygieniky podle něj absolvuje 23 zaměstnanců záchranné služby. Dochází na ně i 28 policistů. „Zhruba třetina měla zdravotní potíže. Měli kašel nebo podrážděnou sliznici,“ řekla mluvčí policie Ivana Baláková. U zasahujících hasičů se zatím potíže neobjevily.

Neštěstí zasáhlo provozovnu Purumu. Při nečekané chemické reakci v podniku bylo osm pracovníků zraněno, jeden z nich později zemřel v nemocnici. Na základě měření, která tam prováděli hasiči, ale také armáda při dekontaminaci zdravotnické techniky, byla zjištěna kyselina sírová, chlorovodík, sirovodík a pak zřejmě ještě další látky jako dimethylsulfid. Valenta již dříve všechno z toho označil za látky, které mají akutní dráždivý, žíravý účinek.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí Purum od roku 2002. Jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. K možné příčině havárie 19. listopadu se firma nebude vyjadřovat. Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Okolnosti neštěstí prověřuje také Státní úřad inspekce práce.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto HZS LK

Štítky neštěstí, odpady, hasiči, zdraví, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.