čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Několikapatrový dům v Orlí ulici se dočká rekonstrukce, budou v něm sociální byty

Kvůli historické hodnotě zůstane v Orlí ulici zachovaný několikapatrový dům, který v současné době zasahuje do vozovky. Do budoucna by měly v domě být sociální byty.

Liberec zachová a opraví v Orlí ulici v historické části dolního centra zchátralý několikapatrový dům, který vybočuje ze zástavby a zasahuje do vozovky. V zúžení se nevyhnou dvě protijedoucí auta. Podle primátora města Jaroslava Zámečníka při rozhodování vedení města, zda dům zachovat, převážila jeho historická hodnota. Postavený byl v roce 1843.

Podle Zámečníka jde o takzvaně vrostlý dům. „Byl vystavěn bez urbanistických regulací, jenom tak, jak se zvykově v 19. a 18. století stavělo. Takže to je jeden z pozůstatků, v té lokalitě, této historické kulturní zástavby,“ uvedl primátor. Takových podle něj v oblasti moc není, v rámci renovace domu se proto plánuje i obnova zdobných prvků na fasádě.

Radnice prověří, jaké dopravní řešení bude nejlepší pro Orlí ulici, v níž se nachází i speciální základní škola. Jednou z variant je zachování současného stavu s výhybnou. „Dále je možné udělat blokovou smyčku z hlediska jednosměrného provozu,“ uvedl architekt města Jiří Janďourek.

Zchátralý dům se musí staticky zajistit a čeká ho kompletní rekonstrukce. Bude v něm 12 sociálních bytů s regulovaným nájmem. Oprava by měla začít ještě letos. Radnice nyní hledá firmu, která ji provede. Cena by neměla překročit 35,5 milionu korun bez daně. Radní Petr Židek si ale myslí, že výsledná cena z veřejné soutěže bude o miliony korun nižší kvůli zvoleným kritériím. Podmínkou jsou tři stavby za pět milionů korun za posledních pět let, což podle radního splní i malé firmy, jež staví rodinné domy. „Myslím, že takové malé firmy tyto věci umí,“ dodal Petr Židek.

Opravu domu bude město částečně hradit z evropské dotace, podle Zámečníka by měli získat asi 20 milionů korun. Primátor očekává, že navíc získají v dalších letech od státu dalších deset milionů jako vyrovnávací platbu za to, že 27 let půjde o byty s regulovaným nájmem.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dana Vorlová

Štítky ČR, správa, byty, silnice, památky, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.