Počasí dnes0 °C, zítra1 °C
Pondělí 23. prosince 2024  |  Svátek má Vlasta
Bez reklam

Rouška, která usmrtí viry. TULka se podílí na jejím vývoji

Technická univerzita v Liberci se společně s dalšími univerzitními pracovišti podílí na vývoji roušky, která by mohla ničit viry. Zdravotníci už nyní testují prototypy.

Technická univerzita v Liberci spolupracuje na vývoji nového typu roušky, která viry a bakterie nejen zachytí, ale také zničí. Ochranu zvyšuje nanofiltr, který se do ní vkládá. Prototypy roušky už začali testovat zdravotníci a záchranáři, uvedla na svých internetových stránkách univerzita. Vývoj vysoce účinné antibakteriální roušky zadala univerzitě žatecká společnost DORN System.

Na vývoji roušky se podílí několik univerzitních pracovišť. „Pracujeme už na několikátém prototypu roušky a vlastnosti se neustále zlepšují. Vývoj je velmi slibný. Chceme, aby nová rouška měla co nejvíc přidaných hodnot, a aby byla vysoce funkční. Finále vidím tak za tři, čtyři měsíce," doplnila jednatelka DORN System Šárka Mejcharová, která počítá s tím, že novou roušku nechá firma certifikovat a patentovat.

Rouška nepropustí kapénky s viry díky teflonové úpravě. Vnější vrstva obsahuje také antibakteriální vrstvu, v níž je pyrithion zinku. Stejná vrstva je z vnitřní strany. „V plazmové komoře testujeme ještě oxid měďnatý, který má rovněž antibakteriální vlastnosti. Ještě budeme zadávat antivirové testy. V plánu máme i další variantu s nanočásticemi koloidního stříbra,“ řekl Petr Louda z Katedry materiálů Fakulty strojní TUL (FS).

Pomocí skenovacího elektronového mikroskopu sledují vědci, jak antibakteriální látka reaguje na údržbu, jako je praní, sterilizace a žehlení. Pracují i na tom, aby měla rouška samočisticí schopnosti. Povrch by měl být fotokatalyticky aktivní, což znamená, že by se bakterie a viry zachycené na povrchu rozkládaly pomocí UV záření na denním světle.

Na vývoji ochranného prostředku se podílí také Fakulta zdravotnických studií TUL, roušku ve spolupráci s ní testují pracovníci záchranné služby v Liberci a Frýdlantu. „Byli bychom rádi, aby se brzy rouška dostávala ve větších počtech právě mezi zdravotníky, kteří jsou v největším ohrožení,“ řekl děkan fakulty Aleš Richter. Roušku už podle něj testují i dentisté v Praze nebo lékaři Nemocnice Motol a dalších zdravotnických zařízení.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, zdraví, školy, vysoké, Liberec, rouška, virus, zdravotnický pracovník, Technická univerzita v Liberci, Petr Louda, Fakultní nemocnice v Motole, Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rouška, která usmrtí viry. TULka se podílí na jejím vývoji  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.