Aktuálně

Liberecká zoo se bude dočasně starat o lvici Elsu, odebranou z nelegálního chovu Karlose Vémoly více...

Liberecký kraj chce podle hejtmana Půty vyřešit krizi na jabloneckém gymnáziu více...

Rekonstrukce Vítězné finišuje, kvůli pokládce finálního asfaltu je znovu pro dopravu uzavřena více...

Odpůrci I/35 Českým rájem obvinili autora studie z podvodu, Valbek to odmítá více...

Koupaliště Vápenka v Liberci letos asi v provozu nebude, areál je na prodej více...

Některé podniky pomalu startují výrobu. Denso a Škoda opět rozjíždí linky

Autoři | Foto Škoda Auto

Liberecká společnost Denso Manufacturing Czech začala dnes po týdenní přestávce znovu vyrábět. Firma specializovaná na výrobu klimatizačních jednotek pro auta, chladičů a ventilátorů, patří v Libereckém kraji k největším zaměstnavatelům.

S omezováním výroby začala už na konci března, od 20. dubna stroje zcela zastavila. Od pondělí by se podle požadavku zákazníků měly výrobní linky znovu rozjet, zatím v rozsahu 20 až 25 procent běžného objemu výroby, uvedla firma na svých stránkách www.denso.cz.

V souvislosti se zastavením výroby ve Škodě Auto a dalších automobilkách kvůli pandemii koronaviru není Denso jediným dodavatelem v Libereckém kraji, který postupně omezil nebo zcela zastavil výrobu. Stroje se zastavily také například v Benteleru nebo Grupo Antolin. Výrobu přerušila i liberecká Magna, kde vyrábějí nárazníky a další plastové díly pro automobily. S pondělním obnovením výroby ve Škodě Auto i tam postupně výrobní linky znovu rozjíždějí.

Denso Manufacturing je největším zaměstnavatelem v Průmyslové zóně Liberec - Jih. Největšími odběrateli jsou automobilky skupiny Volkswagen, Ford, BMW, Suzuki nebo kolínská automobilka TPCA, ale také Mercedes-Benz nebo třeba Lamborghini. Ve fiskálním roce, který skončil 31. března 2019, uskutečnila firma s 2800 zaměstnanci zakázky za více než 12 miliard korun a její hospodaření skončilo ztrátou 219 milionů korun.

Podnik musel omezit výrobu už kvůli uzavření hranic s Polskem, kdy Denso přišlo o stovky polských zaměstnanců, kteří neměli možnost dostat se do práce. Postupně objem výroby i kvůli úbytku zakázek klesl zhruba na pětinu. Pracovníci, kteří museli zůstat doma, mohou čerpat dovolenou za rok 2019 nebo zůstat doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele. V takovém případě dostanou v první den 66 procent průměrné mzdy a v dalších dnech 74 procent, uvedla firma.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky automoto, koronavirus, firmy, Denso, Liberec, výroba, ŠKODA AUTO a.s., Liberecký kraj, DENSO MANUFACTURING CZECH, automobilka, pandemie covidu-19, Volkswagen, BMW, Ford Motor Company

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.