čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Podnikatelský inkubátor vedle Krajského úřadu by se mohl otevřít už v říjnu

Už v říjnu by se měl v Liberci otevřít podnikatelský inkubátor, který vznikne přestavbou bývalých dílen v sousedství sídla Libereckého kraje. Stavba nabrala kvůli chybám v projektu a vyšší nárokům na vybavení zpoždění. Původně měla být hotova už v polovině roku. Inkubátor bude také zhruba o 43 milionů dražší, přijde na více než 390 milionů korun. Koronavirus nyvíc zkomplikoval hledání nájemce pro novu jídelnu. ČTK to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Samotný inkubátor obsadí jen 60 procent objemu budovy, už dnes je třetina těchto prostor obsazena. V suterénu bude prostor pro krajský archiv, ale také pro krajské počítačové servery. Přesunout se měla i závodní jídelna ze sousední budovy kraje, kterou využívají i lidé z jiných úřadů a tak přestává kapacitně stačit.

„Nám se ale i kvůli koronavirové pandemii nepodařilo najít nikoho, kdo by chtěl do vybavení těch prostor investovat a pak je provozovat, a tak budeme hledat nějakou jinou cestu. Jednou z možností je i to, že jídelna zůstane tam, kde je teď, a bude otevřena pouze pro zaměstnance krajského úřadu, a prostor nové jídelny využijeme až se naplní podnikatelský inkubátor pro nějaké další firmy," řekl hejtman.

Inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Administrativní budovu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Předloni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v budově má dlouhodobě pronajaté firma Huntsman, která tam navzdory rekonstrukci dál vyrábí.

Podnikatelský inkubátor Lipo.ink, který má hlavně mladým začínajícím podnikatelům pomoci uvést jejich nápady do praxe, zřídil Liberecký kraj před třemi lety. Zatím je jen virtuální, už ale pomohl řadě lidí s rozjezdem podnikání, nabízí také poradenství, vzdělávání i sdílenou kancelář. Na výstavbu kamenného inkubátoru, který už na podzim nabídne i prostor k výrobě, přispěla 50 miliony Evropská unie.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, stavby, hospodářství, správa, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.