sobota 11. července 2020 Olga

Nejstarší budova TULky se proměnila z koleje na moderní laboratoř

První budova, kterou Technická univerzita v Liberci postavila, byla v roce 1953 budova T v Třebízského ulici. Původně koleje se proměnily v nové laboratoře s nejmodernějším vybavením.

Nově zrekonstruovaná budova bude sloužit pěti fakultám. „V budově jsou lehké i těžké laboratoře, učebny i kanceláře,“ uvedl prorektor Radek Suchánek. Navíc zde najde sídlo jedno celé oddělení univerzitního výzkumného ústavu CxI i další rektorátní pracoviště.

Díky proměně budovy jsou zde nové laboratoře, kterými doposud univerzita nedisponovala. Využijí je hned dvě fakulty, fakulta zdravotnických studií a také katedra chemie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

„Novinkou je u několik unikátních přístrojů. Například CT pro polymery a kompozity za 14 milionů,“ komentoval mluvčí TUL Radek Pirkl. Další je klimatická zkušební komora pro sluneční simulaci za 4 miliony korun. Velkou část zafinancoval projekt vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0.

Výrazným prvkem na budově T byla dlouhá léta mozaika s dvojicí studentů. Tu si ale odvezli odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a na opravenou budovu se vracet nebude. „Mozaiku jsme osadili na nový panel a opatřili kovovým rámem,“ vysvětlil Jan Vojtěchovský, vedoucí Ateliéru restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto TUL

Štítky univerzita, TUL, Liberecko, laboratoř

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.