neděle 12. července 2020 Bořek

TIP NA VÝLET: Vydejte se na cestu za novoměstskou kyselkou

Možná ji objevil místní kovář, možná ji lidé znali už mnohem dříve. Každopádně novoměstská kyselka je oblíbeným místem s železitým pramenem.

Novoměstská kyselka se nachází na břehu Ztraceného potoka v údolí mezi měděncem a Sviňským vrchem. Ačkoliv jsou zdejší minerální prameny vyhlášené, nepatří tato lokalita mezi turisticky nejvyhledávanější. Můžete si tak sem naplánovat klidný rodinný výlet. „Rádi toto místo doporučíme výletníkům, kteří rádi objevují nové cíle,“ komentovala radní Květa Vinklátová.

Pramen železité kyselky údajně objevil kovář Johann Nepomuk Legler. Najít ho měl při návratu z práce. „O tom, že novoměstská kyselka však už mohla být známá již mnohem dříve, ale svědčí několik pověstí. Jedna z nich vypráví, že zázračná voda z místních lesů ochránila obyvatelstvo nedávno vzniklého městečka před těžkou morovou epidemií v roce 1598,“ řekl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Je tak docela možné, že lidé pramen znali už stovky let před kovářem Leglerem. Kyselka má specifickou chuť a natočit si ji můžete do lahve v altánku z roku 1937.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo9 čtenářů

Foto Liberecký kraj

Štítky Nové Město pod Ralskem, turistika, cestování, kyselka, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.