pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Budou letos vánoční trhy na Benešáku? Zatím není rozhodnuto

S teplým svařákem v ruce procházet stánky a za poslechu vánočních písniček si užívat vánoční atmosféru... Přesně to jsou každoroční vánoční trhy na Benešáku. Jestli ale budou i letos zatím stále není jasné.

Zatímco v nedalekém Turnově už vánoční trhy, rozsvícení vánočního stromu i novoroční ohňostroj kvůli koronavirovým opatřením zrušili, ve stotisícovém Liberci stále není rozhodnuto, zda vánoční trhy budou. Zatím to protikoronavirová opatření nedovolují, ale vše se ještě může změnit, řekl při instalaci vánočního stromu před libereckou radnicí organizátor trhů Ondřej Červinka.

Trhy vždy v Liberci začínaly týden po rozsvícení vánočního stromu, které tradičně k radnici lákalo tisíce lidí. Letos to bude kvůli pandemii bez diváků. Lidé ho budou mít možnost sledovat jen on-line na internetu. „Na ochozu liberecké radnice proběhne hudební program, který bude streamovaný, a samozřejmě tradiční projev primátora a hejtmana a požehnání arciděkana a na konci slavnostně rozsvítíme vánoční strom," popsal scénář Ondřej Červinka.

Původně bylo podle něj v plánu rozsvítit strom 22. listopadu, kvůli koronavirovým opatřením se ale organizátoři rozhodli to posunout o týden na neděli 29. listopadu. „Otevření tržnice máme naplánováno na 28. listopadu pakliže to půjde. Když to nepůjde, máme připravené krizové scénáře, kdy bychom tu tržnici začali stavět později. Nejzazší termín do kdy to ještě má smysl, abychom to byli schopni ufinancovat, je otevření 6. prosince," řekl Červinka. Za současných podmínek jsou podle něj trhy nerealizovatelné. Neumožňují konzumaci ani prodej jiných než potravinářských výrobků a vlastních výpěstků.

Samotný vánoční strom dorazil k liberecké radnici dnes krátce před 15:00. Letos je to douglaska tisolistá, která vyrostla v zahrádkářské kolonii v Horním Hanychově. Na její příjezd čekaly odpoledne před radnicí nejen dva jeřáby, ale také několik desítek lidí. Mohutný jehličnan museli zkrátit, aby byl dostatečně stabilní a odolný vůči povětrnostním vlivům. Ozdoby pro strom vyrobily děti z libereckých mateřských škol a poprvé i veřejnost. „V minulých letech vyráběly ozdoby i děti ze základních škol, ty jsou ale několik týdnů zavřené," řekla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, zábava, správa, koronavirus, Vánoce, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.