Během uzavření univerzity zůstalo na harcovských kolejích zhruba 700 žáků. Nyní je zde asi polovina z celkem 1700 ubytovaných.
Mezi studenty, kteří zůstali na kolejích, byli zahraniční studenty, ale také studenti zdravotnických oborů a ti, kdo v Liberci pracují nebo pomáhali jako dobrovolníci. Už před týdnem se na koleje vrátili studenti nejvyšších ročníků a doktorského studia, o víkendu čekají nástup těch nejmladších. Některé fakulty budou ale pokračovat v distanční výuce, řekl mluvčí liberecké univerzity Radek Pirkl.
Vysoké školy letos musely kvůli zhoršující se covidové situaci přejít už na začátku akademického roku na distanční výuku. Do 12. října byla možná ještě prezenční praktická výuka, pak ji vláda zakázala. Jedinou výjimkou byla klinická a praktická výuka a praxe studentů zdravotnických oborů, což se v Liberci týkalo zhruba 520 budoucích zdravotníků. Nejvyšší ročníky se pak mohly na univerzity vrátit před týdnem, v pondělí nastoupí i studenti prvních ročníků.
„Až do konce semestru bude v distanční výuce pokračovat ekonomická fakulta, naopak třeba fakulta strojní chce přejít na prezenční studium a řeší to také například fakulta mechatroniky," řekl Pirkl. Na rozdíl od ekonomické fakulty mají technické obory vysoký podíl praktické výuky, který se s každým ročníkem zvyšuje. Problémem jsou teď přednášky, protože výuka je omezená na skupinky po 20 lidech. „Fakulty počítají s tím, že přednášky budou dál dělat on-line, potřebují ale připravit zázemí pro studenty, aby je mohli v kampusu sledovat a nemuseli se přesouvat," dodal.
Liberecká univerzita vznikla z Vysoké školy strojní a textilní. K původním fakultám strojní a textilní přibyly v letech 1990 až 1995 další čtyři - pedagogická, ekonomická, architektury a mechatroniky a od roku 2016 má škola sedmou Fakultu zdravotnických studií. Aktuálně v Liberci studuje na 6400 mladých lidí. Kvůli koronaviru je letos méně studentů, kteří by do Liberce přijeli v rámci programu Evropské unie Erasmus+ nebo vyjeli studovat do zahraničí. Do prvních ročníků nastoupilo letos jen 12 samoplátců. Běžně jich podle Pirkla bývá i dvojnásobek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.