čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Vyvěšenou vlajkou Běloruska vyjadřuje kraj solidaritu s oběťmi brutálních represí

Dnes nechal Liberecký kraj vyvěsit na budovu krajského úřadu vlajku Běloruska ke dni solidarity.

Dává tím najevo podporu občanům Běloruska a vzdává úctu obětem represe při loňských událostech po tamních prezidentských volbách. K projevům solidarity s běloruskými občany vyzvala nedávno na svém twitterovém účtu Svjatlana Cichanouská, která patří mezi nejviditelnější tváře běloruské opozice, informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Prostřednictvím mezinárodního sdružení Občanské Bělorusko se výzva šířila do celého světa. Spolek se už více než 16 let aktivně snaží o podporu lidských práv, demokratizace a rozvoje občanské společnosti v Bělorusku.

„Ve čtvrtek 4. února jsme byli mezinárodním sdružením Občanské Bělorusko osloveni i my. Vyvěšení historické běloruské vlajky na budově kraje podpořili jednomyslně všichni členové krajské rady. Jakýkoli projev solidarity znamená víc než jen nečinně přihlížet. Libereckému kraji není osud Bělorusů lhostejný. Utrpení vždy nutí k soucitu," uvedl hejtman Martin Půta.

Historická vlajka Běloruska byla používána v krátkých obdobích formování běloruské nezávislosti, v letech 1918 až 1919, a při novodobé emancipaci moderního běloruského národa po rozpadu Sovětského svazu v letech 1991 až 1995. Liberecký kraj vlajku vyvěsil už loni v srpnu, aby dal najevo podporu utlačovaným a poukázal na nedemokratické principy v Bělorusku.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, Bělorusko, správa, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Eva Lešáková

Bohužel, nebyl dodán žádný důkaz o zfalšování voleb. Trapné snahy a vměšování se do suverenity jiného státu není na místě.

neděle, 7. února 2021, 16:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.